Mõni toit on selline, mis mõlgub meeles kuid (ja isegi aastaid), aga taldrikule kuidagi jõuda ei taha. Kui järele hakata mõtlema, siis tegelikult otsest põhjust viilimiseks polegi, aga kuidagimoodi nii lihtsalt läheb. Siinkohal saab paralleele tuua muidugi ka muu maailmaga köögist väljaspool, olgu selleks siis ükskõik kui tibatilluke asi, mida sisimas juba ammu teha oled soovinud, aga kas proovid või mitte, ikka ei õnnestu. Vahel lihtsalt pole aeg õige ja kõik.
See pärsia kana on mind kummitanud juba kevadest saati, mil algretsepti Londoni minitripil Sainsbury ajakirjast leidsin. Tuleb välja, et see lihtsalt sobib oma kireva olemusega just varasügisesse ning viigimarjahull ei saanud muidugi hooajalist kaupa siiagi pistmata jätta. Ras-el hanout, roosivesi ja harissa on komponendid, mis igal pärsia kööki jumaldaval inimesel kapis olla võiksid. Nende hankimine on tänapäeval õnneks lihtsam kui veel mõned aastad tagasi, sest näiteks Selveri gurmeeosakonnast, Stockmannist või Solarisest / Delice toidupoest olen need kõik kenasti üles leidnud. Piprapood ja Umami on ka abiks, eriti kui pigem interneti kaudu mugavam oste teha on. Kasutust leiavad kõik kolm vähemalt minu köögis küll ohtralt.
Niisiis, ilusat sügist, head isu ja et seda vürtsi jaguks siis ikka nii kööki kui igale poole mujale ka!
PÄRSIA KANAROOG
kolmele kuni kuuele
6 kanakintsu
2 punast sibulat
4 küüslauguküünt
2 sl ras-el-hanout maitsesegu
1 sl roosivett
1 sl oliiviõli
1 purk konserveeritud kikerherneid
pool sidrunit
paar juppi kaneelikoort
meresoola, musta pipart
Serveerimiseks:
peotäis granaatõunaseemneid
3 viigimarja
koriandrilehti
hakitud mandleid
2 dl basmatiriisi
Harissa-jogurt:
6 sl kreeka jogurtit
2 tl harissat
hakitud münti
hakitud koriandrilehti
Pese ja kuivata kanakintsud. Sega kokku ras-el-hanout maitsesegu, õli, sool (kui maitsesegu juba sisaldab soola, ole ettevaatlikum, aga triiki supilusikatäiest on harilikult rohkem kui küll) ja roosivesi ning hõõru kana korralikult sisse. Viska kanatükid ahjupannile, lisa muljutud, aga koorimata küüslauguküüned, kooritud ja sektoriteks lõigatud sibulad, kaneelikoor, pipar ning poolik sidrun.Nirista peale supilusikajagu oliiviõli ja küpseta 200 kraadises ahjus u 30 minutit, kuni kana hakkab jumet võtma. Lisa kikerherned ja küpseta veel 10-15 minutit.
Sel ajal (või isegi varem) keeda valmis riis. Mina teen seda oma mäletamist mööda vist Jamie Oliveri nipi järgi – 2 dl riisile lisan potti 4 dl kuuma vett, natuke soola ja sortsu õli ning keedan madamat sorti tulel kaane all 10 minutit. Tõstan poti tulelt ja lasen vajadusel veel 5 minutit tõmmata, siis segan kahvliga kohevaks ja valmis ongi.
Kana küpsemise ajal võid nimetatud koostisainetest valmis segada ka harissa-jogurti.
Vala vaagnale riis, tõsta peale pannisisu (ära unusta vedelikku!) ja pigista küpsetatud sidrunist mahl kanale. Viska peale granaatõunaseemned, sektoriteks lõigatud viigimarjad, hakitud mandlid ja koriandrilehed ning serveeri koos harissa-jogurtiga.