Vahelduseks üks retsept ka ilma pikema lobata. See krõbe kõrvalroog on meie laualt vist nüüdseks juba oma kümme korda läbi käinud roog ja kui mitte varem, siis jõululauale saab üks pannitäis tõenäoliselt jälle pistetud. Minu meelest on see igatahes üks vahva moodus, millega harilikke ahjuköögivilju asendada.
Kuigi tegelikult võib valmistada samamoodi ka kõiki allpool nimetatud juurvilju eraldi, meeldib mulle kõige rohkem just selline kirju-mirju seltskond. Natuke mässamist on ja ahjus soovib see samuti pikemalt istuda, aga kõige rohkem otsest tegevust lähebki vaid koorimise ja lõikumise peale, mis on minu arvates vahel päris tore ja võiks öelda isegi meditatiivne. Koorimine siis. Tavapärasel lõikumisel võib selle toidu puhul kannatus veidi katkema kippuda, aga ei pruugi muidugi. Kõige mugavam ja kiirem viis sama paksusega viiludega saamiseks on kas mandoliinriivi või köögikombaini vastavat lõiketera kasutades. Ja olen ka aru saanud, et igasuguste vidinate kasutamisel on muide üsna abivalmid ka need isikud, kes harilikult pliidi lähistele sattumist igati väldivad. Nii et seegi tasub võib-olla proovimist.
Kui eelistad nagu minagi kasutada pigem väiksemaid ja mahlasemaid porgandeid, siis siinkohal võiks erandi teha ja veidi suuremat mõõtu isendid valida. Ideaalis võiksidki juurviljad enam-vähem sarnastes suurustes olla, aga samas annab suurema läbimõõduga viile näiteks kasvõi poolitada ja tegelikult väga suurt vahet pole. Kokku peaks igal juhul saama üks tore tohuvabohu, mille pealmine osa on valmis kujul mõnusalt krõbe ja alumine meeldivalt pehme.
Toredat jõuluootust ja palju piparkooke!
KOOSTISOSAD
- 2 sibulat
- 3 küüslauguküünt
- 1 kg kartuleid
- 2 porgandit
- 2 peeti
- 2 pastinaaki
- peotäis tüümianioksi
- Soola, pipart
- 1 sl oliiviõli
- u30 g võid
JUHISED
Koori sibul, poolita ning lõika õhukesteks viiludeks. Koori ja viiluta ka küüslauk. Kuumuta pannil killuke võid ja kuumuta sibulat-küüslauku segades u 5 minutit, kuni sibul on pehme. Määri u 26 cm läbimõõduga ahjuvorm kergelt võiga ja tõsta selle põhjale sibulasegu. Koori köögiviljad ja viiluta võimalikult õhukeselt (u 2mm). Kõige mugavam on kasutada mandoliini või köögikombaini viilutajat, käsitsi viilutades varu pisut rohkem aega. Peet viiluta viimasena ja hoia teistest köögiviljadest eraldi, muidu saad ühtlaselt peedipunase pannitäie. Sega köögiviljaviilud soola, pipra, õli ja u 1 sl tüümianilehtedega (jällegi, peet hoia eraldi nõus) ning suru osade kaupa püstipidi tihedalt vormi. Sulata ülejäänud või ja vala segule, maitsesta täiendavalt soola-pipraga ja tõsta köögiviljadele mõned tüümianioksad. Kata vorm fooliumiga ja küpseta 180-kraadises ahjus 30 minutit. Seejärel eemalda foolium ja küpseta veel u 1 h või kuni köögiviljad on seest pehmed ja pealt krõbedad.
Retsept ilmus ka eelmise aasta detsembrikuises Anne&Stiil ajakirjas.
4 kommentaari
Imeilus! Ja milline peen käsitöö!
Aitäh, Pille! Ja ütlen tänusõnad köögimasinale ka edasi! 🙂
Kas kõik köögiviljad samal ajal küpsema? Kas küpsevad siis ühtlaselt läbi?
Mul ei ole sellega probleeme olnud. Kuna ahjus on köögiviljad päris pikka aega ja viilud õhukesed, siis peaksid kenasti läbi küpsema küll. Kindlasti pole aga ei ahjud ega köögiviljad alati ühesugused, seepärast tasub küpsemisaja lõpus korraks noaga kontrollida ja vajadusel veel kas fooliumi all või ilma küpsetada ikka niikaua kuni kõik kenasti pehmed.