Sarnast õrnsoolakala saab valmistada ka lõhega, kuid head ja värsket forelli ei tasu samuti alahinnata. Kala soolamisel peabki muidugi alati kindel olema, et tegu on ainult väga värske kalaga.
Korralikud inimesed, kes oma sõstrapõõsad juba ammu tühjaks on korjanud võivad siin nüüd küll käsi laiutada, kuid väga hästi sobivad marjase maitsega kala valmistamiseks ka metsamustikad ja usun, et ka metsikumat laadi, kergelt hapukad põldmarjad võivad siin hästi töötada.
Mina kasutasin siin ühte suurt kalafileed ja voltisin selle lihtsalt pooleks. Veel parem on kui saad kokku panna kaks ühesuurust kalapoolt (need võivad olla ka ju väiksemad) või lihtsalt sarnase suurusega fileejuppi. Nii saavad ka ümberpööramisel mõlemad fileepooled võrdselt maitsetega koheldud.
Maitseb hästi nii salatis, värske saiaga aga ka lihtsalt niisamuti. Kui sõstraforelli sööma asud, võta ampsule veel mõni värske mari lisaks.
KOOSTISOSAD
- u 800g-1 kg kaaluv forellifilee
- 100 g punaseid sõstraid
- 30 g musti sõstraid
- 4 tl suhkrut
- 4 sl jämedat meresoola
- Veidi jahvatatud valget pipart
- 2 sl hakitud tilli
- 1 sl hakitud tüümiani
JUHISED
Kuivata kala majapidamispaberiga ja aseta nahk allpool küpsetuspaberile. Sega kokku suhkur, sool, ürdid ja valge pipar ning hõõru filee seguga korralikult kokku. Tambi marjad puruks ning määri segu samuti kalale. Voldi kala pooleks nii et maitseainetega kaetud fileeosa jääks sisse ja nahaga pool väljapoole. Mässi kala üleni küpsetuspaberisse ja pista kilekotti või paki köögikilesse. Tõsta pakk taldrikule ja aseta raskuseks peale veel üks taldrik. Jäta kala selliselt külmikusse 12-24 tunniks maitsestuma, vahepeal pööra aga pakki teistpidi, et mõlemad pooled ühtlaselt maitset saaksid. Valmis kalalt pühi maitsesegu maha ja lõika õhukesed viilud. Maitseb hästi nii suupistena, pehme või röstitud saia kattena või salatis. Serveeri koos tervete punaste sõstardega, et hapukat särtsu lisada.
Retsept on ilmunud ka Peetri Lõheäri blogis