Siig on küll selline kala, mida võiksid vähemasti proovida küll ka need, kes muidu kala ei söö või siis ainult punast kala eelistavad. Sest ega ilmasjata siig ennast ütlusega “Ma armastan sind nagu siiakala” folkloori murdnud pole. Siialiha on mõnusalt mahe ja just paraja rasvasisaldusega, mis nii kokkamise kui söömise lihtsamaks teeb – kui skaala ühes otsas on näiteks üpris madala rasvasisaldusega haug ja teises otsas rammusam lõhe, siis siig jääb oma olemuselt kenasti nende kahe vahele ja luude väljakoukimise lihtsusastme osas teeb haugile sajaga silmad ette.
Siin toidus panin siia kokku igati hooajalise spargliga. Kellel aias kasvab, on õnnega koos ja pangu hea kraam aga patta. Aga ega poesparglil samuti midagi viga pole. Peruu minisparglid pole praegusel ajal aga vast kõige parem valik, sest ka lähemalt saab ja pealegi maitsvamat.
Kaste võib tunduda emaspilgul üks paras sikerdamine, aga ei ole tegelikult keeruline. Ma ise nimetan seda „vale-Caesariks“, sest natuke Caesari salati kastmega sarnaseid elemente siit leiab, aga valmib see hulga käepärasemate vahenditega. Kastet jääb ilmselt järgi ja seda saabki tegelikult hiljem hästi ka salatikastmena kasutada. Värskete praekartulitega ka väga maitsev!
KOOSTISOSAD
- 1 keskmise suurusega siig (u 1,8 kg)
- 500 g värskeid spargleid
- praadimiseks võid
- soola
- Serveerimiseks sidrunisortsu ja tilliga segatud rediseviile ja värsket keedukartulit
- Kaste:
- 1 muna
- 0,5 küüslauguküünt
- 1 tl Dijoni sinepit
- 2-3 sl sidrunimahla
- 1 sl riivitud parmesani
- 1 dl viinamarjaseemneõli
- 1 tl hakitud peterselli
JUHISED
Valmista kaste. Selleks pane toasoe muna keevasse vette ja keeda 3 minutit. Jahuta ja koori ning töötle koos ülejäänud kastme koostisainetega (v.a. petersell) ühtlaseks. Sega sekka petersell ja jäta ootele.
Eemalda kalalt soomused ja fileeri kala, lõigates terava (fileerimis-)noaga peapoolt lõpuste tagant piki selgroogu võimalikult ühtlased fileed. Eemalda fileest luud ja lõika kala ühesuurusteks, ca 180-200 grammisteks tükkideks. Maitsesta kala ja kala nahk kergelt soolaga. Lase pann keskmisest kuumemaks, sulata või (selle kõrbemise vältimiseks võid lisada pannile ka veidi viinamarjaseemneõli) ning prae kalatükke, nahk allpool, paar-kolm minutit, kuni nahk on krõbe. Pööra tükid ringi ning kuumuta veel olenevalt paksusest 1-2 minutit.
Painuta sparglite alumist osa, nii murdub puitunud varreosa täpselt õiget kohast. Pane sparglid soolaga maitsestatud keevasse vette ning keeda u 3-4 minutit. Selliselt on sparglid kohe valmis söömiseks, kuid võid soovi korral need külma vee all kiirelt jahutada, kergelt õliga määrida ja grillpannil kiirelt pruunistada – saad kenad erkrohelised grillijuttidega lisandid.
Serveerimisel tõsta taldrikule kaste ja lisa kala ning spargel. Paku juurde värskeid keedukartuleid, rediseviile ja soovi korral lisa kastmele ka mõned õhukesed parmesaniviilud.
Retsept on ilmunud ka Peetri Lõheäri blogis