Mingil ajahetkel sain aru, et täitsa mõistliku „hiinaka“ saab ise ka valmis teha. Mitte, et mul toidu tellimise vastu midagi oleks, aga ise on ka tore süüa teha. Ja teinekord on jälle tore tellida. Ja et viimasel ajal on neid toiduvalmistajaid siin teisigi, siis on tagumine aeg retsept kirja panna.
Magushapu sealiha on üks neid toite, mis lihtsalt peab meie vahmiili Hiina toidu paketis sisalduma ja õnneks pole selle valmistamises midagi keerulist. Tõenäoliselt on see ka põhjuseks, miks roog üldse nii kuulus ja paljude lemmik on. Terve portsu asju võib siit retseptis ka ära jätta – näiteks porgand pole üldse teab mis oluline ja sibula võib asendada ka rohelise sibula alumise heledama osaga. Tean retsepte, kus pole ka ei ananassi ega paprikat, aga mingi rõõm võiks ehk ikka jääda. Tundub jälle muidugi hooletu kõlksutamisena, et pane seda või toda ja tee nagu ise tahad, aga niipalju kui ma selle toidu päritolu kohta uurida püüdsin, ongi see üks paras segadik ja sisaldab vastuolulist infot omajagu.
Nimelt valmistatakse sarnase iseloomu ja erinevate mugandusetega toitu üle terve Hiina ja eks mujal ka. Gu lao rou on selle roa üks hiinakeelseid nimetusi, mis tähendab tõlkes pika ajalooga siga – mis omakorda blokeerib vähemasti minul juba eos igasuguse edasise ajutegevuse. Kuid õnneks on internet ja väga vahvad raamatud nagu “Culinaria China”, ning sealt selgub, et kuna päris sarnase maitseprofiiliga searibid on väidetavalt pärit idasektori Jiangsust, siis arvatakse, et sama meetod on rännanud lõunasse Kantoni ja Hongkongi piirkonda ning muutunud sealsete rahvusvaheliste kaubateede ja läänest tulnud asukate mõjutustel (ketšup!) magushapuks sealihaks. Sealt omakorda on roog aga koos väljarännanutega jõudnud laia maailma, kus seda andis ilma erilisi hiinapäraseid komponente omamata kenasti ja endale meelepärasel moel valmistada ning nii see rahvusvaheline kuulsus tekkida saigi.
Niisiis, toit võiks olla valmistatud sealihast ja olla magushapu. 🙂 Ja muidugi head uut aastat ja kaunist Puu-Draakonit!
KOOSTISOSAD
- 500 g sea sisefileed
- 1 väike sibul
- 1 punane paprika
- 1 väike porgand
- 100 g tükeldatud konservananassi (omas mahlas)
- 1 rohelise sibula vars
- õli praadimiseks
- Marinaad:
- 1 munavalge
- 2 sl sojakastet
- 1 hakitud küüslauguküüs
- veidi musta pipart
- lisaks u 2 dl maisitärklist
- Kaste:
- 3 dl kanapuljongit
- 4 sl sojakastet
- 1 tl seesamiõli
- 2 sl riisiäädikat
- 3 sl suhkrut
- 2 sl kontsentreeritud tomatipüreed
- 2 sl ketšupit
- u 0,5 dl konservananassi vedelikku
JUHISED
Alustuseks puhasta ja tükelda köögiviljad – sibul umbes sentimeetristeks tükkideks ning paprika veidi suuremateks. Porgand koori, poolita pikkupidi ja viiluta võimalikult õhukeselt. Haki ka roheline sibul. Sega kastme koostisained eraldi nõus kokku.
Marinaadi valmistamiseks sega keskmise suurusega kausis munavalge, sojakaste ja hakitud küüslauk ning maitsesta pipraga. Lõika liha u 3 cm suurusteks tükkideks ja sega marinaadiga läbi. Kalla suuremale taldrikule tärklis ja veereta selles lihatükke, kuni need on tärklisega kaetud. Prae kuumal (vokk-)pannil rohkes õlis mõne minuti jooksul krõbedaks. Tee seda mitmes jaos, et õli maha ei jahtuks.
Kalla liigne õli pannilt ja lisa pannile sibul, porgand ja paprika. Kuumuta segades paar-kolm minutit, kuni köögiviljad on veidi pehmenenud, aga siiski kerge krõmpsuga. Lisa liha tagasi pannile ja kalla pannile ka kaste ning konservananass. Kuumuta u 7-10 minutit või kuni kaste on muutunud paksemaks. Maitsesta vajadusel täiendavalt ja puista peale hakitud roheline sibul. Serveeri näiteks koos aurutatud riisiga.