Hiina kalendri järgi on alanud uus aasta, mis on jälle heaks põhjuseks süüa teha isegi, kui selle maa või astroloogiaga muud sorti seoseid polegi. Eile Umamist riisiveini otsides võis kuulda, kuidas telefon järjepidevalt helises ja otsiti Hiina pannkooke ja teab mida veel, nii et ilmselt pole ma ainuke. Võib aga juhtuda ka, et su tütar on näiteks sündinud “kühvli” aastal nagu ta ise oma sünniaastat mitte niiväga ammu veel nimetas ja siis tundub see uus uusaasta samuti võib-olla natuke toredam ja rohkem märkimist väärt kui nende teiste anonüümsemate loomade omad.
Et kala on hiinlaste jaoks üks külluse sümboleid, mida uue aasta traditsioonide kohaselt ka lauale pannakse, siis ei saa paar huntahvenat kindlasti asju halvemaks teha. “Culinaria China” raamat ütleb, et sõna “kala” tähendab hiina keeles ka “küllust” ning kui meil soovitakse teistele head või ilusat uut aastat, siis hiinlased on praktilise meelega ning soovivad üksteisele hoopis jõukust (mis siis kõlab siis samas ka nagu kala ja ma olen üpris veendunud, et osa kadedamatest hiinlastest tegelikult seda mõtlevadki ). Ühesõnaga segane lugu, aga kala võiks ikka süüa. See kantoni-stiilis roog on vist küll üks populaarsemaid toite, mida nii meil kui mujal kodudes teha armastatakse, sest see on oma olemuselt äärmiselt lihtne, valmib ruttu ja on muidugi ka väga maitsev. Kantoni köök jääb Hiinas Guangdongi piirkonda, kus asub ka Hong-Kong ning seda iseloomustavad võimalikult puhtad maitsed ja värske tooraine. Sarnast retsepti olen kohanud aga ka muude piirkondade kirjeldustes, kuid siis on maitsestusse tihti lisatud ka tšillit ja muud kangemat kraami.
See toit on siin on kõige rohkem inspiratsiooni saanud Fuchsia Dunlopi “Every grain of rice” raamatust, aga eks ma sättisin seda veidi enda järgi umber. Dunlop soovitab määrida kala maitsestamisel kokku riisiveiniga, kuid seda pole ma juba tükk aega kusagil müügil näinud ja ilma on ka igati ok. Muus osas ongi see aga ülimalt minimalistlik roog. Aurutamiseks võib kasutada loomulikult aurutit, aurupotti või poti kohale asetatud sõela, kui kala sinna tervelt ära ei mahu, võib selle natuke krussi keerata või siis üldse poolitada. Kasutada võib muidugi ka kalafileed, mis pliidil aurutamiseks vast kõige lihtsam variant. Valmimise aeg on sel juhul aga erinev st. kala valmib kiiremini ja sellel tasub pilk peal hoida. Mina olen aretanud oma süsteemi Mari-Liisilt šnitti võttes, sest terve kala potti ära ei mahu ja nii saab kala rohkem auru kui näiteks lihtsalt küpsetuspaberisse pakitult (natuke on seda üllitist näha alumiselt fotolt ja nende pannil olevate ramekinide peale toetubki sama taldrik, mis kaladega laual). Ka ahjus valmimise kiirus oleneb palju kalast endast – mina kasutasin huntahvenaid, sest need on hea suurusega ja mõnusa hõrgu lihaga, mis minu arvates sellise tasasemat sorti maitsestusega hästi klapib. Võib aga kasutada ka koha vms valget kala ja olen teinud sarnast toitu ka forelliga ning see on samuti väga maitsev.
Lisandite osas tasuks samuti jääda tagasihoidlikuks, et need õrnast kalast üle ei käiks. Selle toidu juurde aurutasin pikateralist riisi ja keetsin soolaga maitsestatud vees kergelt brokolit (u 3-5 minutit) ja tegin veidi suurema koguse maitseõli ning veega lahjendatud sojakastet, millest kummastki lusikatäie ka brokolile lisasin. Riisi keetmiseks loputa riisi külma veega mõned korrad, kuni vesi jääb selgeks, kurna ja lase 2 dl vett 3 dl veega paariks minutiks keema. Lisa ka veidi soola. Siis alanda kuumus, kata pott kaanega ja lase 10 minutit podiseda. Tõsta pott tulelt ja lase kaane all kindlasti veel 10 minutit tõmmata. Sega läbi ja valmis ongi.
Ega siis muud kui ikka küllust ja kala uueks aastaks! 😀
KOOSTISOSAD
- 2 huntahvenat
- u 30 g ingverit
- 5 rohelise sibula vart
- 3 sl tamarikastet või sojakastet (ideaalis heledamat)
- 3-4 sl (maapähkli-)õli praadimiseks
- meresoola
JUHISED
Kaabi kalalt soomused ja eemalda lõpused. Loputa kala kiirelt külma veega ja kuivata majapidamispaberiga. Tee kalde mõlemale poole külgedele mõned kerged sisselõiked ja hõõru nii seest kui väljast kergelt soolaga kokku.
Koori ingver ja lõika õhukesteks ribadeks. Viiluta kolme sibulavarre heledam osa. Haki järele jäänud ingverikoored kergelt ja lisa teelusika jagu hakitud sibulavart, pista kalade sisemusse ja lase taldrikul u 10 minutit maitsestuda. Taldrik on hea selleks, et kaladest võib maitsestudes vedelikku eralduda ja hea on, kui see kinni püütud saab. Ülejäänud sibul sega ingveriga ja jäta hilisemaks. Haki ka tumerohelised sibulapealsed, aga pane need esialgu eraldi kaussi.
Pane sügavama ahjuvormi põhja paar ramekini või mõned vanemad, ühepaksused metallist piparkoogivormid ning aseta nendele kalasid mahutav nõu, mis oleks eelmisest veidi väiksem, nii et aur kenasti ringelda saaks. See võib olla ka näiteks mõni lihtsam vaagen – mul selleks kasutuses näiteks üks ristkülikukujuline Ikea taldrik (iseenesest saab samalt nõult toitu hiljem ka serveerida, mis on ka päris praktiline lüke). Lõika järele jäänud kaks sibulavart u 10 cm juppideks ja tõsta nõusse, kuhu kalad peaksid minema ja aseta nendele seejärel ka kalad ise. See süsteem tekitab jälle ühe sopi kalade alla, kuhu ringlev aur nii paremini pääseb ning lisab samas ka maitset.
Kuumuta ahi 200-kraadini ja keeda kannutäis vett. Aseta nõu ahjusiinile ja vala alumisele nõule vett umbes kalanõu põhjani välja. Kata kogu kupatus fooliumiga ning kuumuta 10-12 minutit või kuni kala kõige paksemat osa saab ka nüri noaga lihtsalt kuni selgrooni läbistada.
Eemalda kalade alt sibul ja puista neile nüüd pool ingveri-sibulasegust ja ka ülejäänud roheline sibul. Sega sojakaste u 3 sl kuuma veega. Kuumuta õlis teine pool ingverisegust ja vala kohe tulekuumalt kalale. Lisa kohe ka sojasegu ning serveeri kiirelt näiteks koos keedetud või aurutatud brokoli ja pikateralise riisiga.