Loosimine on nüüdseks toimunud, sest täiesti erapooletu 11 aastase poisi käsi valis välja kaks raamatusaajat. Palju õnne Inglitiivad ja Liisi – raamatud asuvad varsti teie poole teele! Ja suur aitäh kõigile vastanutele – häid ideid sai siit kõrva taha pandud kohe küllaga ja ilmselt jagus teistelegi.
Nädalapäevad tagasi saabus trükikojast kokaraamat “100 rooga” sarjast. Selle sarja raamatud on mulle alati meeldinud, kuid et viimati ilmunu mu enda sulest pärineb, siis on rõõm muidugi kohe eriti suur. Tore üllatus on ka see, et Rahva Raamatu kokaraamatute topis on “Taimsed argiroad” vaatamata lühikesele elueale juba auväärsele kolmandale kohale tõusnud. Suure rõõmuga loosin välja ka tervelt kaks raamatueksemplari, aga sellest lähemalt juba postituse lõpus.
Nagu nimigi ütleb, on tegu väikese koguga taimsetest argiroogadest. Ei ole kohustust aga vaid argiõhtutega piirduda, sest paljud retseptid sobib ühtviisi ka nii puhke- kui pidupäeva lauale. Tegu ei ole puhtalt vegantoitudega, sest mitmed retseptid sisaldavad ka muna või juustu. Enamalt jaolt on ka need siiski täistaimetoitlastele sobivaks mugandatavad ning sisaldavad vastavaid juhiseid. Tegelikult peaks raamatus leiduma aga valikut kõigile, sest selleks, et taimetoitu süüa ei pea ju olema taimetoitlane.
Raamatust leiab näiteks toite hommikusöögilauale, kergemat ja toekamat kõhutäit lõunaks ja õhtuks ning muidugi magusat, sest keha nõuab ju kooki ka nädala sees. 🙂 Väike eelvaade toitudest siis siia ka.
Hommikupuder kookospiima ja oliiviõliga |
Kiire roheline supp lõunaks – tervitused, õeraas! 😉 |
Baklažaani-paprika ahjuroog tahhiinikastmega |
Sügisele mõeldes ka üks lihtne hirsipilaff |
Avokaado-šokolaadikook valmib lihtsalt ja sobib lauale tegelikult nädalavahetuselgi. |
Mu enda lemmik viimasel ajal on aga see retsept siin, mis on inspiratsiooni saanud Indoneesia gado-gado salatist. Vaatamata võõrapärasele eeskujule on tegu aga lihtsa kartulisalatiga, mille komponente võib tegelikult varieerida ka vastavalt sellele, mida kapis leidub. Kui juhtud olema täistaimetoitlane, jäta muna lisamata.
oad soolaga maitsestatud keevasse vette ja keeda 3-4 minutit. Kurna ja vala üle
külma veega.
vett ja sega. Vajadusel lisa
veel vett, kuni tekib sobiv konsistents vastavalt sellele, kui paksu
kastet eelistad. Lisa ülejäänud kastmekomponendid ja sega korralikult läbi.
lõigatud kartulid ja tomat. Lisa viilutatud kurk, redis, nõrutatud oad ja hakitud sibulavarred.
Sega salat läbi ning tõsta peale hakitud muna, tšilliviilud ja rohkelt värsket
koriandrit.
Et aga jagamisrõõm olevat see kõige suurem, siis loosingi välja tervelt kaks raamatukest! Osalemiseks kirjuta kommentaaridesse või Noad-Kahvlid facebooki lehe üleskutse alla, milline on Sinu praeguse aja lemmik taimetoit. See võib olla koduköögis valmiv, aga ka näiteks hoopis roog mõne meelistoidukoha menüüst. Loosiõnn naeratab kahele juba järgmise nädala algul!
10 kommentaari
Porgandi toortatra kotletid
Viimasel ajal olen katsetanud mitmeid toormagustoite.Nende seas on lemmikuks saanud avokaadokreem kakaoga ja imelihtne banaanijäätis. Soolase poole pealt valmistan kõige sagedamini ahjus röstitud köögivilju kuskussiga.
Peedi-oakotletid, läätse-tomatisupp, köögiviljad igal võimalikul moel.
Palju õnne uue raamatu puhul!
Minu hetke taimne lemmiksöökide TOP3 on vürtsikas tatra-spinatipada, riivitud peediga supp rohke koriandriga ja ahjus röstitud maguskartul. 🙂
Kinoa vürtsikate seente, salatisegu, avokaado ja idudega.
Minu lemmik taimetoit on kindlasti kookose-karamelli kaerahelbepuder (https://moonihelves.wordpress.com/2016/03/28/kookose-karamelli-kaerahelbepuder/). Võiks vabalt iga hommik süüa seda 🙂
Väljas süües avaldas viimati eriti suurt muljet Vegan restorani pitsa.
Hei-hei, Inglitiivad! Loosiõnn naeratas Sulle! Palun kirjuta mulle postkasti või britt.paju@hotmail.com, et saaksin teada, kuhu üks raamatukene toimetada! 🙂
Õnnitlused raamatu ilmumise puhul! Ei oleks küll midagi selle vastu, et üht eksemplari omada. 😉
Minu köögis on samuti viimasel ajal väga populaarseks saanud tomati-läätsesupp, sest see valmib nii kiiresti ja on lihtsalt nii hea. 🙂 Väljaspoolt kodu peaks ilmselt mainima falaffelit – olen seda proovinud ka ise teha, aga pole päris "õigesti" veel välja tulnud. Aga õnneks siin Lõuna-Rootsis, kus ma hetkel õpin, on häid falaffelimeistreid päris palju.
PS Väga ilusad pildid!
Aloo gobi ja dhal on vaieldamatud lemmikud:)
Suur aitäh vastanutele! Leidsin siit mitmed oma lemmikud ja ka selliseid roogi, mida kohe katsetama kisub. Õnnitlused raamatusaajatele ja palju päikest kõigile!