Paastuajast on viimasel ajal paljudes ringkondades saanud lausa omaette liikumine, mis mõnel pool isiklikult minu jaoks küll päris ekstreemseid mõõtmeid võtab. Aasta alguse paiku sai küll tervislikum programm ka enda menüüsse lülitatud ja tõsi, ka hetkel on mu maks 10-päevasel teenitud puhkusel, kuid on siiski suur vahe sees, kas dieedipidamise näol on tegu tervist toetava või seda kahjustava tegevusega. Omalkäel nälgimise harrastamine paastu sildi all võib aga kuuluda just sellesse viimasesse gruppi, eriti kui seda viiakse läbi eelkõige just kaalulangetamise eesmärgil. Ehk siis olgu öeldud, et toiduta või muul moel ühekülgset eluviisi see blogi siin kindlasti ei propageeri. Paastuaeg on küll juba ajaloolise taustaga periood, kuid see tähendas omal ajalgi pigem lahjemat menüüd kui näljatunde all kannatamist. Tõsisemad paastukuurid võiksid minu arvates seega siiski jääda paastulaagrites selleks puhuks koolitatud spetsialistide valvsa pilgu all läbiproovimiseks, kui selleks tõesti tugev tahtmine peaks olema.
Minu enda menüüs on aga ka järgmised viis päeva veel vaid täistaimne ja gluteenivaba toit, kus ei ole puudu värskest ja küpsetatud köögiviljast, puuviljast, pähklitest, taimsetest valkudest, teraviljast (v.a gluteen) jne. Kõikidel nimetatud toidugruppidel on igapäevases menüüs kindel osa ja näljatunnet ei ole siiani veel tundnud- pigem vastupidi. Tõsi, piimatooted, vein, nisu, liha, kana ja kala on hetkel laualt puudu, kuid ei saa öelda, et neid hetkel väga ka taga igatseksin.Head toitu ja veini armastava inimesena tundsin lihtsalt ühel hetkel, et keha vajaks raskemast kraamist pisut puhkust. Perele teen endiselt heameelega täiesti normaalset toitu ilma, et suu vett jookseks või kahvel käes väriseks.Üleminek kergemale toidule on ka olnud üpris sujuv, seega midagi keerulist siin minu jaoks ei olegi olnud.Usun aga, et nii nagu iga teisegi otsuse puhul, tuleb ka paastu või dieediga alustamisel samuti tugineda eelkõige iseenda sisetundele, kvalifitseeritud spetsialistide tarkusele ja organismi vajadustele, mitte sõbrannade soovitustele või netikuulujuttudele. Iga inimene on siiski omaette eksemplar ja seda nii biokeemia kui mõtteviisi osas – see, mis sobib ühele, ei pruugi sobida teisele.
Rohkem taimset on aga minu jaoks märksõnaks nii praegu kui vististi ka edaspidi. Toor- või taimetoitlast minust ilmselt küll ei saa, kuid usun, et praegu nii populaarsetes toiduliikumistes mingi oma väike igapäevatõde siiski sees on. Kas neid peaks aga just nii ülivõrdes harrastama, on juba iseasi ja eks tegelikult ka iga inimese enda valik ja otsus.Näiteks isikliku seisukohana võin aga edaspidist silmas pidades öelda, et:
- Jah, elusat toitu (värske salat, köögivili, puuvili) võiksin tarbida igapäevaselt tunduvalt suuremas osas nagu seda soovitavad üldjoontes ju ka toortoitujad.
- Loomse valgu võin asendada taimsega ja iga päev ei olegi tõesti tarvis liha ega piimatooteid tarbida, sellise eluviisiga on (küll igapäevaselt) taimetoidulised ja veganid
- Liha süües on mu kehale tõepoolest kergem, kui valin sinna kõrvale pigem värske salati-köögiviljad ja jätan teravilja-kaunvilja ning eraldi veel ka piimatooted mõneks teiseks toidukorraks, mitte küll aga päris menüüst välja, nagu seda soovitavad paleoinimesed.
Lõpetuseks sellele tavapärasest pikemale heietamisele aga veel üks tervislikuma repertuaari roog, mis tegelikult küll erilist retsepti ei vajagi.Sisaldab rohkelt klorofülli, taimseid kasulikke rasvu ja kinoa puhul on tegu sellise teraviljaga, kus taimsed valgud-tärklised kenasti tasakaalus on, nii et kui muidu soovitatakse kaunvilju süüa koos teraviljaga (näit.uba riisiga), et keha lihavaba menüü korral kõik vajamineva ikka kätte saaks, siis kinoa (ja ka tatra) puhul võib teha selles osas ka erandi. Peidetud kinoaga on tegu seepärast, et kogu see kinoakuhi sattus mul serveerimisel miskipärast kuidagi muude komponentide alla peitu, aga ta on seal olemas, ausõna!
ROHELINE SALAT PEIDETUD KINOAGA
(kahele)
1dl kinoat
2dl vett
pisut soola
punt rohelist lehtsalatit
paar peotäit spinatilehti
värsket kurki
1 küps avokaado
paar peotäit mungoa idusid
sorts külmpressitud rapsi- või oliiviõli
pistu sidrunimahla
Loputa kinoa korralikult läbi ja lase soolaga maitsestatud vees keema. Keeda paar minutit ja seejärel keera tuli maha ning hoia kaanega kaetult u 10 minutit, kuni vedelik on kadunud ja kinoa kergelt krõmps, aga siiski pehme. Sega läbi ja jahuta.
Lao taldrikutele salatilehed ja spinat. Viska sekka jahtunud kinoa, peale tükeldatud avokaado ja kurk ning ohtralt idusid. Sorts õli ja sidrunimahla ning näpuotsaga soola ka peale ja valmis ongi.