Olgu kohe alustuseks öeldud, et meie pere pole väga kotletilembene. Eriti käib see kahe väikese vääniku kohta, kes seesuguste üllitiste peale nina kipuvad kirtsutama. Nimetatud kotletti sõid aga kõik ja mitte üks piuks ei tulnud. Mees ajas veel silmad suureks ja ütles midagi sellist, et ohohoo, kui hea ja mahlane ja mida kõike veel. See ei ole mingi tavapärane nähtus, kusjuures. Ja nagu need eelmised kotletid oleksid midagi väga jubedat olnud või! Ausõna ei olnud. Aga mis seal salata, Lindströmi pihv on hea.
Ajalooheietust niipalju, et kuna Lindströmi kotleti täpset tekkelugu ürikust välja ei loe, siis rootslased vaidlevad oma lemmikpihvi päritolu üle siiani. Ühe teooria järgi leiutas pihvi Maria Kristina Lindström (1817-1896), kelle kohvik Tysta Mari siiani Stockholmis Östermalmil tegutseb. Proua olevat peeti lihakotleti sisse lisanud puhtalt rahalise kokkuhoiu huvides ja kuulus toit oligi sündinud.
Teine lugu räägib aga Peterburis sündinud Soome päritolu leitnant Hendrik Lindströmist(1831-1902), kui Lindströmi pihvi maaletoojast, kes Kalmari Witt hotelli restoranis oma külalistel peedist, kaabitud sisefileest, praetud sibulast ja kapparitest ise kotletid lasi meisterdada, peale mida need köögis kokkade poolt valmis küpsetati.
Ei tea, kumb lugu see õigem on, võib-olla mõlemad, ja eks iga Rootsi Lindström arvab ilmselt veel lisaks, et just tema esivanemate teened ka kuidagimoodi selle pihvi loomisel mängus olid. Kuidagi tundub aga, et see peet vast ikka sealt slaavlaste poolt mingit rada mööda kotleti sisse tulema pidi. Soomekeelset ajaloojuttu saab huvi korral hulgim juurde lugeda siit.
Kotletitegu ise aga selline.
Vaja läheb:
500g veise-sea seguhakkliha
300g marineeritud peeti või keedetud ja riivitud peeti segatud 1spl punast veiniäädika ja sutsu soolaga
1 sibul, hakitud
1 küüslauguküüs, noaseljaga lapikuks vajutatud ja seejärel peeneks hakitud
1 muna
2 suurt saiaviilu
1,5 – 2dl vahukoort
soola, pipart
1 spl kappareid, hakitud
võid, praadimiseks
Peale:
2 sibulat, rõngasteks lõigatud
võid
u 0,5 tl tuhksuhkrut
Prae hakitud sibul võis klaasjaks, lisa küüslauk, sega läbi ja kuumuta veel pisut. Ära pruunista.
Pane saiaviilud koos vahukoorega likku.
Kui kasutad marineeritud peete, siis riivi need.
Nüüd vala hakkliha segamisnõusse ja lisa ka ülejäänud komponendid. Sai pudista sisse koos vedelikuga. Sega hoolega, vormi meelepärase suurusega kotletid ja prae need rohkes võis mõlemalt poolt pruuniks.
Järelküpseta 180 c ahjus, küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadil, olenevalt kotleti suurusest 5-10 minutit.
Prae sibulad võis ja raputa peaaegu valminud rõngastele tuhksuhkur – see annab sibulale mõnusa karamellise näo ja maitse.
Serveeri pihve näiteks värske salati ja/või keedukartulitega ja muidugi rohke praetud sibulaga.