Sel laupäeval, kl.10:00 – 14:00 on Viimsi taluturul Kalapäev, kuhu kõik kalaarmastajad lahkelt oodatud. Saab näha ja katsuda nii kodumaist kui mitte niiväga kodumaist uimelist. Ümarmudilat ka. Kalatarkust jagavad teadjad mehed eesotsas Vladislav Koržetsi ja Tauno Laasikuga. Ühesõnaga, tegu on väärt üritusega, kuhu kindlasti tasub sammud seada.
Kalapäeval on avatud ka toidublogijate kalapuhvet, kus meie rõõmsameelne blogardite seltskond erinevaid kalatoite nii kohapeal proovida pakub kui soovi korral ka kaasa pakkida aitab. Ise olen samuti sel päeval leti taga ja mõne kalaroa ikka valmis nuputan. Kuna hetkel on umbrohu kõrghooaeg ja aias rohimist jagub, siis püüan ühendada meeldiva kasulikuga ja oma kala naadi ning nõgesega paari panna. Kas ja kuidas see mul aga õnnestub, saate ise juba laupäeval hinnata.
Seniks aga üks pidulikumaks puhuks sobiv supike haugiknellidega. Kalaknellid on oma olemuselt midagi kalaklimpide ja -kotlettide vahepealset ja seda siis keedetud kujul, aga knellid kõlavad muidugi palju paremini. Selle, peolauale sobiva toidu valmistamine, konti sugugi ei murra ja rahakotile samuti väga suurt põntsu ei pane, juhul kui konjakitilk ikka kapis juhtub olema. Retsept on pärit Glorian ruoka & viini selle aasta teisest numbrist.
PIDULIK KALALEEM HAUGIKNELLIDEGA
Knellid (u 12tk):
400g haugifileed
1 tl soola
1/2tl valget pipart
poole sidruni riivitud koor
1 munavalge
2dl vahukoort
Koorene kalaleem:
1 porgand
1 sibul
3spl võid
2spl konjakit (šerri või madeira sobivad samuti)
1 1/2dl kuiva valget veini
2tl tomatipastat
1/2tl paprikapulbrit
1/3 tl cayennepipart
1 loorberileht
paar tüümianioksa
3 1/3 dl vahukoort
1/2 tl musta pipart
soola
Lisaks:
tiigerkevette
fenkolit
Knellide valmistamiseks tükelda filee ja püreesta see köögikombainis või lase läbi hakklihamasina. Maitsesta soola, pipra ja sidrunikoorega. Sega hulka munavalge. Vala peene joana juurde koor, samal ajal segades. Aseta valmis segu külmkappi vähemalt 2 tunniks, et maitsed seguneksid ja segu ise oleks enne knellide valmistamist võimalikult külm, muidu ei pruugi klimbid hiljem hästi kokku hakata.
Vahepeal valmista kalaleem. Selleks viiluta porgand ja sibul. Sulata potipõhjas või ja lisa köögiviljad. Kuumuta segades kesmisel kuumusel mõni minut. Lisa konjak, samal ajal segades. Vala sekka vein ja keeda, kuni alles on ca pool esialgsest kogusest. Nüüd lisa kalapuljong, tomatipasta, maitseained ja tüümian. Keeda keskmisel kuumusel nii 30 minutit.
Lisa koor ja keeda veel 10 minutit.
Eemalda tüümianioksad ja loorber ning püreeri keedus saumikseriga. Kui soovid eriti siidjat tekstuuri, siis vala leem läbi peene sõela. Vala segu potti ja lase enne serveerimist veel korraks keema.
Kui soovid lisada supile krevette ja fenkolit, siis lõika fenkol kaheksaks sektoriks ja eemalda kõvem kanna osa. Keeda sektoreid soolaga maitsestatud vees ca 10 minutit ja seejärel grilli kas ahjus või grillpannil mõni minut, kuni jume peale tekib, protsessi kiirendamiseks võid lisada näpuotsaga pruuni suhkrut. Krevetid puhasta ja eemalda seljaosast must soon. Keeda fenkoli keeduvees mõni minut või kuumuta kergelt pannil paari minuti jooksul.
Nüüd valmista knellid. Selleks lase soolaga maitsestatud vesi (fenkoli keeduvesi on ka siin abiks) või puljong teises potis keema ja vormi kahe supilusika abil külmast kalasegust ovaalsed klimbid. Keeda knelle ca 6 minutit ja aseta seejärel serveerimiseks mõeldud taldrikutele koos fenkoli ja krevettidega, peale vala koorene kalaleem ja serveeri. Kindlasti paku juurde head saia.
Kohtumiseni Kalapäeval!