Baklažaan ehk pommu on üks igati tänuväärt köögivili, mis paljude, kaasa arvatud siinkõneleja toidulauale satub häbematult harva. Ise kipun seda rohkem tarvitama just suve lõpupoole, tomatite hiilgeaja paiku, kuid kui baklažaaniisu peaks tabama just nüüd ja praegu, siis saab samuti päris kenasti hakkama. Suurte ja maitsetute poetomatite asemel võiks aga pigem eelistada väiksemaid kobartomateid, millel natuke tomatilõhna ikka juures on.
Paljude baklažaaniretseptidega käib kaasas jutt nagu tuleks need köögiviljad enne kasutamist kindlasti soolaga üle puistata – see eemaldavat liigse kibeduse. Meil laialt levinud baklažaanisortide puhul ei ole mina küll mingit kibedust siiani märganud ja kui varasemalt täitsin täpselt juhiseid, siis mingil hetkel hakkasin seda soolamise osa vahele jätma ja teen seda siiani. Ilmselt on see aga mõnel puhul vajalik toiming, eriti kui näiteks ära on tarvis kasutada mõni hiigelbaklažaan.
Retsept ise on äärmiselt lihtne ja argine. Toit sobib nii eraldi söögikorraks kui lisandiks.Kenasti pehmeks küpsenud pommu valmimine võtab aga siiski pisut aega. Juurde sobib veel ka pannil õli ja hakitud küüslauguga paari minuti jooksul kergelt kuumutatud spinat, millele on lisatud pisut riivitud sidrunikoort ja soola.
AHJUBAKLAŽAAN TOMATITE JA SEENTEGA
(kahele)
1 baklažaan
200g tomateid
2 küüslauguküünt
100g pruune šampinjone, portobellosid vms
oliiviõli
väike punt peterselli ja mõned basiilikulehed
soola, pipart, pool sidrunit
Kuumuta ahi 200 kraadini. Lõika ära baklažaani tipp ja poolita köögivili pikkupidi. Nüüd tee viljalihasse terava noaga paarisentimeetriste vahedega sisselõiked. Lõika nii sügavalt kui vüimalik, kuid ära koort purusta. Keera baklažaan ringi ning lõigu samamoodi risti vastupidi, et viljalihasse tekiksid teemandikujulised nelinurgad.
Haki tomatid ja seened, küüslauguküüned ning maitsetaimed. Sega kausis kokku, maitsesta soola-pipraga ning lisa lahke sorts oliiviõli.
Aseta baklažaanid, nahk allpool, õliga määritud ahjuvormi ning jaga tomati-seenesegu baklažaanipoolikute vahel. Ei ole tarvis väga pedant olla, kui ka natuke segu ahjuvormile kukub.
Kata vorm fooliumiga ning küpseta ahjus ca 30 minutit, poole aja pealt piilu fooliumi alla ja kasta baklažaane vormipõhja kogunenud vedelikuga. Poole tunni möödudes eemalda foolium ja küpseta baklazaane veel ca 10 minutit, kuni need on pehmed.
Valmis toidule puista hakitud peterseli ja basiilikulehti ning pigista peale pisut sidrunimahla.
2 kommentaari
Suur tänu imemaitsva retsepti eest! See oli suurepärane lisand ahjulõhele!
Aitäh! Tore, et meeldis! 🙂