Et mõnes kasvuhoones veel ikka tomateid leidub ja turul samuti, siis järelikult pole tomatiaeg veel lõppenud ja postitus igati päevakohane. Ei tea samas muidugi, kas väikese Aasia vungiga tomatisupi jaoks ongi just tarvis aega ja kohta valida, pealegi eks poetomatilegi mõjub röstimine hästi. Isegi supi sisse võiks sealt võimalusel valida aga ikka kas kenamaid kobar-kirsstomateid või selliseid, mis vähemasti tomati moodi lõhnavad, sest natuke kurb on juba praegu poelettidel näha neid talvest tuttavaid helepunaseid isendeid, mis maitselt kohe kuidagi ühte õiget tomatit ei meenuta. Kui valimiseks aga võimalust ei anta (olen aru saanud, et alati pole võimalik aru saada, mille põhjal mõned pereliikmed poes valikuid teevad), siis lohutuseks võib öelda, et maitselagedate tomatitega pole võimalik ka just eriti midagi muud peale ahju pistmise ette võtta ja siis võiks nendest muidugi juba ühtlasi ka ühe supi keeta.
Tomat ja kookospiim tasakaalustavad teineteist minu meelest väga hästi ja läätsed teevad sellest supist üsna mõistliku kõhutäie. Punased läätsed on parajalt pehme struktuuriga ja ma ausalt öelda eelistangi neid just selliste natuke kreemjamate toitude puhul, sest seltskonda sulandumise kunsti valdavad nad meisterlikult ja ka ilma püreestamata. Jätsin läätsed terveks ka siin, sest mulle ausalt öelda isegi meeldib, kui püreesupp pole puhas püree, vaid seal kas katte või sisuna ka midagi natuke tahkemat leidub.
Retseptis on paaris kohas juttu ka suhkru lisamisest. Seda pole ilmtingimata tarvis teha, aga ma olen aru saanud, et röstimisele aitab isegi väike näpuotsatäis paremini kaasa ja hiljem võib sellest abi olla maitsestamisel – kookospiim on oma olemuselt aga juba magusamat sorti, nii et seda viimast peab tegema rohkem tunde järgi. Kui supp võiks olla vähem happeline või tundub natuke vängem kui võiks (see oleneb palju ka tomatite enda iseloomust), võib lisada pisut suhkrut, aga abi võib olla ka puljongi, vee või kookospiima lisamisest ning isegi soolast. Karripasta lisamine pole kohustuslik, kuid ma ise kipun seda tegema. Et see on üks parajalt mugav supp, siis poepasta kasutamise pärast pole mõtet siin süümepiinu tunda.
Kasutasin FS Goodsi Aasia hõngulist valmispuljongit, mis on maakeeli pisut eksootilisemate maitseainetega pikalt keedetud kanapuljong ja eksootilisemat iseloomu jagab ta seepärast supilegi. Väga edukalt saab aga sama suppi valmistada ka kas ise keedetud või sama sarja köögivilja- või kanapuljongiga. Siis võiks blenderisse visata veel ka väikese viilu ingverit.
KOOSTISOSAD
- 700g-1 kg (kirss-)tomateid
- 1 punane sibul
- 2 küüslauguküünt
- 2-3 sl Tai kalakastet
- 1 punane tšilli
- 3 dl punaseid läätsi
- 7,5 dl Aasia puljongit (Food Studio)
- 4 dl kreemjat kookospiima
- 1 laim
- 2 sl Tai punast karripastat (soovi korral)
- suur peotäis koriandrilehti, pisut suhkrut
- soola-pipart
JUHISED
Tükelda tomatid, sibul ja küüslauk, vala ahjuplaadile ning lisa veidi õli, 2 sl kalakastet, meresoola ja veidi suhkrut. Rösti 250-kraadises ahjus 15 minutit. Viimase 5 minutit jooksul võid kasutada ka grillrežiimi, et tomatid ikka korralikult kuuma saaksid. Samal ajal kui tomatid küpsevad loputa ja kurna läätsed ning lase puljongiga u 15 minutiks keema, kuni pehmenenud, kuid siiski veel ühes tükis.
Kui tomatid on küpsed, vala kogu pannisisu blenderisse (võid mõned kenamad tomatitükid kõrvale panna ja kasutada neid hiljem supi kaunistamiseks) ja lisa 1 kergelt hakitud ja soovitavalt seemnetest puhastatud tšilli ning u poole laimi mahl. Vurista ühtlaseks, vala läätsedega ühte potti ja lisa kookospiim. Osa kookospiimast võid jätta supi kaunistamiseks. Kuumuta ja sega paari minuti jooksul. Maitsesta.Vajadusel lisa vett, veidi suhkrut või kalakastet ja soovi korral karripastat. Serveeri koos laimi ja tšilliviilude ning ohtra koriandrikuhjaga.
Postituse koostööprtner on FS Goods