Ütleme nii, et ühest viilust selle koogi puhul täitsa piisab ja üldjuhul ei pea see tükk isegi suur olema. Mõni šokohoolik väidab küll vastupidist, aga ma mõtlen siin pigem sellist keskmise šokolaadihuviga inimest. Aga kui ühe väiksemat sorti koogiga saab lookas magusalaua ülesande siuhti täidetud, siis on see teinekord üpris praktiline ja mugav lahendus.
Šokolaad on oma rammusa loomu poolest vist alati rohkem või vähem maitse asi olnud, aga pole ilmselt kedagi, kes sellest toiduainest midagi kuulnud poleks. Suuremat sorti ajalooliste kirjeldusetga ei hakka ennast ega teisi kiusama, kõik ilmselt niikuinii guugel-muugelis kirjas. Mõned põnevamad “The Oxford Companion to Food” raamatust leitud nopped panen aga siia kirja küll:
- 1770-ndatel sai šokolaad Itaalias kuulsaks kui mürgi segamiseks sobiv abivahend. Arvatatakse, et üks sellistest segudest sai saatuslikuks ka Paavst Clemens XIV, kes šokolaadimaiaste jesuiitide tegevust piiras.
- Versaille õukonnas oli šokolaad väga populaarne juba 1670-ndatel. Sellele omistati palju erinevaid ravitoimeid, aga heideti ette ka kõrvalmõjusid. Näiteks 1670-ndatest pärit kirjadest selgub, et markii de Coëtlogon’ naine olla tarbinud raseduse ajal nii palju šokolaadi, et tema laps sündis tumedanahalisena… Ma millegipärast kaldun arvama, et tänapäeva meditsiin leiaks sellele juhtumile siiski mingi muu põhjuse.
- Markii de Sade serveeris kuulu järgi ühel oma ballidest eineks šokolaadi hispaania kärbestega. Ta armastas üldse šokolaadi väga ja saatis ka vanglast oma naisele kirju, kus palus endale seda tuua.
- Mesoameeriklaste hulgas kasutatakse kakaojoogi lisandina vahel siiani annaatot, mis muudab nii joogi kui suu väljanägemise üpris veriseks. Wikipeedia andmetel annaato oranžpunane maitseaine ja värvaine, mida saadakse värvibiksa seemnekestadest. Vürtsina on teda kirjeldatud kergelt piprasena, õrnalt muskaatpähklise maitsega.
- 1828.aastal patendeeris hollandlane van Houten pressi, mille abil sai võimalikuks šokolaadipastast ca 50% kakaovõi eemaldamine. Enne seda nimetati šokolaadiks kakaoubadest valmistatud pastat, mida kasutati põhiliselt joogi või soolaste või magusate toitude koostises. Vähendatud kakaovõiga saadust hakati nimetama kakaoks. Varsti peale seda leiutati ka moodus, kuidas valmistada kakaovõist ja kakaost tahke šokolaad.
- Kasahstanis nimetatakse kuuldavasti šokolaadiks igasuguseid käest söödavaid maiuseid, aga eriti kohalikku kraami, mis on kokku segatud hirsist, kohupiimast, suhkrust, rosinatest ja võist. Ei sisalda grammigi kakaod ega šokolaadi.
Kõike eelnevat arvestades on siinne kook tegelikult siiski üpris ohutu, valmib suurema pingutuseta ning sisaldab kindasti šokolaadi. Ilmselt saaks aretada sellest ka kasahstani versiooni, aga see oleks siis juba üks hoopis teine kook ja postitus.
Retsept on ilmunud ka Dansukkeri D-kokaraamatus.
KOOSTISOSAD
- Põhi:
- 120 g piparkooke
- 50 g võid
- 1 sl 100 % kakaopulbrit
- Täidis:
- 200 g tumedat šokolaadi 70%
- 200 g piimašokolaadi
- 4 dl vahukoort 35%
- 4 munakollast
- 50 g Dansukkeri tumedat muscovado suhkrut
- Kate:
- 1 dl glögi
- 2 dl vett
- 1 dl Dansukkeri tarretisesuhkrut
- 100 g külmutatud kirsse
- Lisaks soovi korral jõhvikaid, granaatõunaseemneid, külmkuivatatud vaarikaid
JUHISED
Purusta piparkoogid köögikombainis, lisa sulatatud või ja kakao ning suru segu küpsetuspaberiga nii põhjast kui äärtest vooderdatud 20 cm läbimõõduga lahtikäivasse koogivormi (et paber paremini kinnituks, määri vorm enne kergelt toiduõliga). Aseta vorm külmikusse, kuni valmistad täidist. Selleks haki šokolaad ja kuumuta see vaiksel tulel potis koos 1 dl vahukoorega, kuni mass on sulanud. Lase paar minutit jahtuda, seejärel klopi vispli abil korraga sekka munakollased. Klopi, kuni saad ühtlase läikiva segu. Kui segu juhtub tükki minema, lisa veidi kuuma vett ja jätka kloppimist. Vahusta järele jäänud koor koos suhkruga ja lisa paar supilusikatäit šokolaadisegu hulka. Sega ja vala šokolaad ettevaatlikult segades ülejäänud koore hulka. Vala segu koogivormi ja jäta külmkappi üle öö tahenema.
Katte valmistamiseks keeda glögi kõrgel kuumusel, kuni see on vähenenud poole võrra. Lisa vesi ja tarretisesuhkur ning lase keema tõusta. Keeda paar minutit, kuni vedelik on selginenud, seejärel lisa segades külmutatud kirsid ja kurna segu sõelal. Vala koogile vedelik ja säti kiirelt peale kirsid, enne kui need liialt tarretuvad. Kui segu või marjad kipuvad liiga kiirelt tarretuma, kuumuta neid korraks veel, nii saad jälle vedelama segu. Lisa koogile ka muid marju, kui neid kasutad. Lase kattel külmikus täielikult taheneda. Eemalda vorm ja ettevaatlikult küpsetuspaber ning serveeri.