Kuigi augustikuu veel kestab ja õhtudki veel üpris soojad, võtavad sügis ja seened vaikselt võimust ning aeg ongi suvi vaikselt kokku pakkida. Ja kui põõsas on veel hiliseid sõstraid ning peenras üksikuid lavendliõisi, siis nendest täitsa piisab, et üks suvelõpumaitseline mustasõstra -lavendliželee purki pista. Järele jäänud kestasid ei tasu ära vistata – nendest saab valmistada näiteks päris toreda mannavahu või siis marjapüree, mida hiljem mõne muu magustoidu sisse segada. Kui sõstrad põõsast aga juba ammu korjatud, siis sügavkülmutatud marjadest saab sama hea hoidise ning ka kuivatatud lavendel sobib hästi maitset andma.
Želee valmistamiseks kasutasin moosisuhkrut, milles sisalduv pektiin aitab hoidist paremini säilitada ja tarretada kui harilik suhkur. Võid kasutada ka tavalist suhkrut, kuid siis võiks mahla keeta igaks juhuks kauem (kui sul on suhkrutermomeeter, siis see võiks välja mõõta u 106 kraadi) ja kindlasti tee kortsutest ära (vt.allpool olevat kirjeldust). Erinevad suhkrud on ära testinud ka iga kodukoka hea sõber Lia Virkus ja selle loo ning video leab siit.
Sumedat suvelõppu ja hoolsat hoidistamist!
KOOSTISOSAD
- 1 kg musti sõstraid
- 3 dl vett
- 5-6 lavendliõisikut
- 1 sidruni mahl
- u 250 g Dansukkeri moosisuhkrut
JUHISED
Puhasta marjad ja lase koos veega vaiksemal kuumusel u 15 minutiks keema, kuni marjadest on eraldunud võimalikult palju mahla. Samal ajal eemalda ka tekkivat vahtu. Kalla marjad kausi kohale asetatud tihedale sõelale ja lase mahlal rahulikult nõrguda. Vajadusel vajuta vaid kergelt ja sega sõelasisu õige veidi. Kaalu saadud vedelik ja jaga saadud grammide arv kahega (nt 500 g vedeliku kohta vajad 250 g moosisuhkrut). Sarnase tulemuse saad ka milliliitrite arvu jagamisel. Kalla potti sõstramahl, sidrunimahl, lavendliõisikud ja suhkur ning keeda keskmise kuumuse juures u 7 -10 minutit, kuni mahl muutub läikivaks ja viskoossemaks. Kui keemisel eraldub vahtu, siis eemalda see. Et paremini aru saada, kas mahl on piisavalt keenud, tee „kortsutest“. Selleks aseta metallkauss mõneks minutiks sügavkülma, tõsta kausile veidi moosi ja aseta kauss minutikeseks tavakülmikusse. Kui jahtunud mahlast näpuga läbi tõmmates on moos tahenenud ja näpu liikumisel tekivad selle pinnale väikesed kortsud, on želee valmis. Testi tehes võta pott tulelt ja vajadusel keeda peale testi tegemist veel veidi. Lase valmis želeel potis 10 minutit jahtuda, siis eemalda lavendliõisikud ja kalla vedelik steriliseeritud purkidesse ning sulge need. P.S. Järele jäänud marjamassis on jõudu veel mõne toidu jaoks – lisa sellele veidi vett ja püreesta blenderis. Kurna uuesti, seekord korralikult läbi sõela surudes ja kasuta saadud püreed näiteks mannavahu, jäätisekokteili, marjamagustoidu või koogi valmistamiseks.
Postitus on valminud koostöös d-kokaraamatu ja Dansukkeriga.