Postitus on valminud koostöös Rimi Eestiga.
Ma tean ju ise ka, et mõte mitmekäigulisest einest vabariigi aastapäeval võib tunduda ahvatlev. Mitte alati aga pole see kõige mõistlikum või praktilisem. Kui hästi järele mõelda, siis pakutakse presidendi vastuvõtulgi pigem eestimaisest heast ja paremast valmistatud ampse, nii et lihtne aga lööv suupistelaud võib koduse kogunemise juures samuti olla täitsa omal kohal. Olgu öeldud, et peaaegu kogu siinne kraam on pärit Rimi Talu toidab lettidelt, kuhu mind vabalt kondama ja valikuid tegema lubati. See osakond tasub poes üles leida muidugi ka Eesti sünnipäeva välisel ajal ning suurema kotiga tasub minna suurematesse kauplustesse nagu näiteks Mustakivi Kaubanduskeskuse Rimi (aga ka Ülemiste ja Haabersti Rimi), kus on laiem talukauba valik kui ehk mõnes väiksemas poes. Talu toidab toiduosakondade info leiad siit.
Lauast endast. Suupistevaagnad teevad juba pikemat aega ilma ja muidugi põhjusega, sest kellele ei meeldiks söömaaeg, kus on palju värve ja erinevaid maitseid, mida omavahel kombineerida ja ise oma tahtmise järgi suhu või taldrikule paigutada. Kahjuks pole sellel lõikelaua-buffeel seni mingit mõistlikku eestikeelset nimetust. Plätter ei kõla väga hästi minu meelest. Segasekser? 😀 Lõikelauasegadik? Igal juhul tundub, et loominguline saab olla siin nii nime kui täitematerjaliga. Kui sul on mõni tore ettepanek, siis palun pane see kommentaaridesse kirja, sest eks neid nõutuid on peale minu teisigi.
Millega suupistelaua koostamisel arvestama peaks?
Alustuseks tea muidugi oma külaliste toitumiseelistusi ja arvesta nendega nii toidukraami valikul kui ka paigutamisel. Sündmuse või teema piires püsimine aitab aga näiteks valikute virr-varris olla ühtviisi nii mänguline kui organiseeritud. Eesti sünnipäevalaua kokkupaneku teeb lihtsamaks juba seegi, et Rimi Talu Toidab osakond on poole tööst ette ära teinud, sest sealt ainult kodumaist talunike ja väiketootjate kaupa leiabki. On aga veel olulisi ja vähem olulisi punkte, millega ma ise tavaliselt sedasorti laua koostamise puhul arvestan. Näiteks:
Aluspind. Suuremat sorti lõikelaud on siin mugav abiline nii serveerimist kui hilisemat koristamist silmas pidades. Väga vahva laua saab aga ka mitut väiksemat lõikelauda kokku paigutades. Lisaks saad soovi korral nii paremini gruppidesse jagada ka toiduained. Serveerimiseks sobivad aga ka näiteks kiviplaadid, metallvaagnad või keraamilised vaagnad.
Teema. Sel korral muidugi mõista Eesti sünnipäev. See võib aga olla ka magusalaud erinevate magusate suupistete ja marjade-puuviljadega, sini-must-valgetes värvides koostatud laud või midagi hoopis muud.
Koostisained. Valik on sinu. Mina koostasin segavaliku, kus sõnaõigust saavad võrdselt kõik koostisained. Võid aga kokku panna ka näiteks kodumaise juustulaua erinevate juustude, piimatoodete ja lisanditega nagu marjad, moosid, pähklid. Või hoopis täistaimse suupistelaua taimsete määrete, köögiviljakrõpsude, leiva ja marineeritud ning värske taimse kraamiga. Jälgi, et valikus oleks aga alati midagi maitselt magusat, hapukat ja soolast ning nii pehmet kui krõmpsuvat. Kindlasti ära unusta korralikus koguses puu- ja köögivilju, isegi kui tegu on peaasjalikult liha- või juustulauaga. Peolaud saab põnevam, tervislikum, värvilisem ja sageli, mis seal salata – ka soodsam.
Paigutus. Koosta grupid või läbivad jooned sama tüüpi toiduainetega, kuid arvesta ka sellega, kuidas inimesed lauale ligi pääsevad. Jäta erinevatele koostisainetele (näiteks juust ja lihatooted) sisse väikesed vahed, et kokkupuutest ei saaks mõjutatud ei värv ega maitse (kui see pole just eraldi eesmärk). Vahed saad täita näiteks köögiviljade, marjade, seemnete, kuivatatud puuviljade või muu neutraalsema toiduga.
Tee ise. Kuigi poeletist saad vajaliku hõlpsalt kätte, võid muuta laua isikupärasemaks mõne lihtsa lisandiga. Mina tegin lauale mõned kastmed-määrded, mis sobiksid paljude lisanditega ja aitaksid söömist veelgi põnevamaks muuta. Retseptid panin teksti alla kirja ka. Valmistasin ka mõned kiluampsud tillipestoga, et julgustada külalisi ka ise veidi teistmoodi maitsetaga katsetama. Samamoodi sobiksid siia juurde aga ka näiteks pirukalõigud või miks mitte mõni eriti hästi õnnestunud kodune hoidis.
Toidu valmistamine on vahel ka eriti lihtsaks tehtud – näiteks Nonna karaskisegule lisasin vaid muna, keefirit ja veidi võid ning – vualaa! Küpsetamisel kasutasin harilikku keeksivormi ja see tahtis küll kaks korda nii kaua ahjus istuda kui pakil kirjas, kuid karask sai väga maitsev. Ma usun, et madalama vormi (või muffinivormi kasutamisel nagu õpetuses ka soovitati), kindlasti mingit muret pole. Lisaks meeldis ka see, et kirjas oli juhis ka täistaimse karaski valmistamiseks.
Samuti oluline. Jälgi, et toiduaineid oleks lihtne ja mugav laualt haarata. Nuga juustu juures, lusikas, millega tõsta marineeritud köögivilju, hambatikud, salvrätid, vajadusel väikesed serveerimistaldrikud. Kirjumat sorti juustuvaliku puhul on abiks ka näiteks väikesed sildid juustude nimetusega.
Muidugi pole midagi kivisse raiutud ning loomingulisus ja nutikus on sellise laua puhul ainult plussiks. Põhiline, et nii endal kui teistel sööjatel oleks tuju hea, piisavalt valikuid ja avastamisrõõmu. Seda kõike jagus töö käigus mullegi, sest sain nii päris hea ülevaate erinevate talunike ja väiketootjate poolt pakutavast. Leidsin Rimi riiulitelt ka päris mitu uut lemmikut – näiteks hapendatud lehterkukeseened, lihtsalt võrratu kitsepiimast valgehallitusjuustu Andri-Peedo talust (piinlik tunnistada, aga ma sõin selle kõik üksi ära) ja juba eelpool mainitud Nonna karask muidugi ka. E-ainete vabad (!) lihatooted nagu Rebaseonu maasuitsuliha ja SirLoini mahe täissuitsuvorst haarati lõikelaualt niipea kui viimane fotoklõps tehtud sai ja sellise hooga, et mulle jäid ainult riismed. Ja muidugi oli ka juba häid tuttavaid nagu Nopri köömnetega sõir ja Pajumäe kohupiim. Aga kõik oli maitsev ja minu meelest sai kokku täitsa toreda valiku. Palju vahvat toidukraami jäi muidugi ka poodi, aga eks nüüd ongi mida järgmisel korral kaasa haarata.
Panen kirja ka oma suupistelaua koostisained, mida saad soovi korral jälgida täpselt sellises ulatuses nagu sulle endale kõige õigem ja parem tundub ning lisan ka juhised paari lihtsa kastme valmistamiseks.
Ilusat saabuvat sünnipäeva ja põnevaid eestimaiseid maitseelamusi kõigile!
Minu laualt leiad:
Taimsed valikud: Hapendatud lehterkukeseened (Berrymush OÜ) , maheporgand ja mahekaalikas, mahepeedist valminud määre, tillipesto, Aedviljakrõmpsud (Õnne Juur), lisaks kõrvitsaseemned, kuivatatud jõhvikad, ürdid.
Leivad : öko rukkileib köömnetega (Pagar Võtaks), Nonna odrakaraski jahusegust valmistatud karask, Peedi-seemnenäksid nõgesega (Naat).
Lihatooted: Mahe täissuitsuvorst (SirLoin), maasuitsuliha ja suitsutatud pardifilee (Rebaseonu)
Piimatooted ja muna: kitsepiima-valgehallitusjuust (Andri-Peedo talu), sõir köömnetega (Nopri), Pajumäe mahekohupiimast valmistatud kohupiimavõie, stracciatella ehk mozzarellaribadega pehme koorejuust (Viinamärdi), vutimunad (Jaagu talu)
KOOSTISOSAD
- Kohupiimavõie murulauguga:
- 100 g täisrasvast kohupiima (kasutasin Pajumäe kohupiima)
- 3-4 sl hapukoort
- 0,5 küüslauguküünt
- 4 sl hakitud murulauku
- soola, pipart
- Tillipesto:
- 30 g värsket tilli
- 1 küüslauguküüs
- 1 sl sidrunimahla
- 2 sl kõrvitsa- või päevalilleseemneid
- 0,5 dl külmpressi rapsiõli
- Soola, pipart
- Peedi-küüslaugu määre:
- 3 väiksemat keedetud või ahjus röstitud mahepeeti
- 1 küüslauguküüs
- 120 g kitsepiimajogurtit (nt. Tubri kitsepiimajogurt)
- 0,5 tl kuivatatud tüümiani
- Soola, pipart
JUHISED
Kohupiimavõie murulauguga:
Sega kohupiim hapukoorega, pressi hulka küüslauk, lisa hakitud murulauk ja sool-pipar ning sega. Kui soovid vedelamat, pigem dipikastmeks sobivat konsistentsi, siis lisa hapukoort rohkem ning vähenda kohupiimakogust. Lase enne serveerimist pool tundi külmikus maitsestuda.
Tillipesto:
Haki kergelt till ja kooritud küüslauguküüs, pista kõik koostisained blenderisse ja surista kergelt tükiliseks seguks. Võid kasutada ka saumikserit. See kaste on täistaimne, aga võid soovi korral lisada siia ka 1-2 sl riivitud kõvemat laabijuustu.
- Tillipestot kasutasin laual ka kodumaise stracciatella maitsestamiseks!
Peedi-küüslaugumääre:
Tükelda peedid ja kooritud küüslauguküüs ning töötle blenderis püreeks. Sega sekka jogurt ja tüümian ning maitsesta soola-pipraga. Kui soovid täistaimset peedimääret, asenda kitsepiimajogurt taimse koorega või lisa selle asemel hoopis veidi külmpressitud rapsiõli.