Kui juba postitamiseks läks, siis miks mitte veel postitada. Olen vahepeal pisut vaeva näinud ühe quiche-moodi pirukaga, kus kohtuvad kõrvits, seen ja veel mõni komponent ning kuna mu enda peenar uhkelt juba esimese kõrvitsa välja andis, siis on vast paras hetk pann tulele panna.
Kõrvitsakasvatajana olen ise küll alles roheline, aga sel aastal sai asjaga algust tehtud. Siinkohal väike nõuanne kõigile, kes kevadel näppu mulda pistma hakkavad – sildistage kindlasti kõik taimed, eriti, kui plaanite kasvama panna kõrvitsat ning kollast ja rohelist suvikõrvitsat. Ei ole päris kindel, kas tegu oli loodusjõudude või musta maagiaga, aga kui ma enda arvates emale igast liigist paar taime ära andsin, siis lõpptulemusena olen siiski kõigi kasvama pandud 4 muskaatkõrvitsataime omanik ja kõik suvikõrvitsad sattusid ema aeda asumisele. Nüüd siis ootan, millal ülejäänud 12 kõrvitsat ka valmis saavad ja koostan salaja nimekirja inimestest, kellele neid ära jagada.
Pirukast aga niipalju, et mina kasutasin siin kukeseeni, aga proovi võib teha kindlasti ka teiste metsaseentega, mis siis vajadusel ja olenevalt liigist kas kupatatud või mitte. Vormina oli seekord kasutusel 25cm läbimõõduga lahtikäiv vedrukinnitusega vorm, sest sinna mahub täidist uhkemalt kui lahtise põhjaga madalamasse vormi.
Vaja läheb:
Põhi:
250g nisujahu
0,5 tl soola
125g külma võid (võid kasutada ka soolast võid, siis ära soola tainasse lisa)
2-4 spl külma vett
Täidis:
1 keskmise suurusega punane sibul
ca 400g kõrvitsat (muskaatkõrvits näiteks)
200g kukeseeni või muid metsaseeni
7-8 salveilehte
100g suitsujuustu
4 muna
2dl vahukoort
soola-pipart, oliiviõli
Valmista tainas. Selleks keeruta komponendid ühtlaseks massiks kas köögikombaini või käsi kasutades. Patsuta siledaks palliks ja aseta külmkappi tahenema. Ideaalis tunniks, aga olen vahel pidanud ka kiiremini tegutsema ja pool tundi on tegelikult ka täitsa piisav aeg.
Täidise tarbeks kuumuta ahi 200 kraadini. Koori kõrvits ning puhasta säsist ja seemnetest. Tükelda sentimeetri-paari suurusteks tükkideks ja viska ahjupannile. Puhasta sibul, lõika sektoriteks,aga ära kanna osa ära lõika vaid jäta see sibulasektoreid ühendama.Umbes nii.
Lisa sibul pannile kõrvitsa juurde, viska sekka salveilehed, vala kõik üle sortsu oliiviõliga ja maitsesta soola-pipraga. Sega kätega ettevaatlikult läbi, et õli ja maitseained jõuaksid igale poole.
Küpseta umbes 20 minutit, kuni kõrvits ja sibul on küpsenud.
Samal ajal prae kuumal pannil võis või õlis seened kiirelt läbi. Kukeseened võib jätta täitsa terveks, ainult suuremad isendid ehk poolitada. Maitsesta seened praadimisel soola-pipraga ja soovi korral võib lisada ka näpuotsaga kuivatatud tüümiani, mis tugevdab seente maitset veelgi.
Määri pirukavorm kergelt võiga ja vooderda põhi küpsetuspaberiga ja kinnita vormi külg, nii et paber vahelt välja jääks piiluma. See aitab hiljem pirukat paremini taldrikule lükata ja vedel täidis ei pääse nii samuti putku panema.Rulli tainas lahti ja kata sellega vormi põhi ja küljed. Tee kahvliga põhi auguliseks, et see korralikult läbi küpseks ja kata fooliumiga, millele on asetatud raskuseks oad, herned vms, mis aitavad tainapõhjal ühtlasem jääda.Küpseta 200 kraadi juures 10 minutit, seejärel eemalda raskus ja foolium ning aseta veel ca 5 minutiks ahju, kuni kollaks toon tainale tekib.
Haki pool juustust kuubikuteks ja pool riivi jämeda riiviga. Klopi munad ja koor ning maitsesta segu. Viska riivitud juust sekka.
Nüüd aseta eelküpsetatud tainale kõrvitsa- sibulasegu koos küpsenud salveilehtedega, lisa seened ja pista sisse ka juustutükid. Vala munasegu pirukale ja küpseta 180 kraadi juures ca 30 minutit. Serveeri soojalt või jahtunult.
Kodune muskaatkõrvits kaaluga 2700g. Sisult küll poesugulasest heledam, kuid maitselt täitsa hea. |