See siin on üks suhteliselt argise iseloomuga juustukook, mille juures imenippe nagu vesivann ja muu säärane kasutada pole tarvis. Eks ta ole selline veidi plaadikoogi moodi kook ka. Katte ja põhja osas saab olla loominguline ning kasutada käepäraseid küpsiseid (või piparkooke!) ja näiteks hoopis sügavkülmas vedelevat kirsipakki.
Fariinsuhkur annab koogile veidi teise ilme ja karamellise maitse, muus osas on see aga endiselt juustukook mis juustukook. Kuigi see on üpris kodune ja lihtne versioon, on siin aga samuti mõned detailid, mis valmistamisel abiks võivad olla:
- Koostisainete temperatuur – võta toorjuust, hapukoor ja munad aegsasti külmikust välja, et need oleksid täidise kokkusegamise ajal toatemperatuurini soojenenud. See teeb segunemise lihtsamaks ja küpsemise sujuvamaks.
- Lase koogil enne sööma asumist korralikult jahtuda ja taheneda. See kook ei vaja ahjusoojuses jahtumist, nii et võid peale küpsemisaja lõppu selle kohe välja tõsta. Talitse aga tordilabidat, sest jahtunult on kook esiteks maitsvam ja ka tekstuur on parem, kuna ahjust väljub see veel kergelt võdisevana. Alustuseks jahuta kook toatemperatuurini ja seejärel veel vähemalt mõned tunnid külmkapis.
- Ära üle küpseta. Juustukoogile tekivad praod paljude küpsetusteooriate järgi just seetõttu, et kook on veidi liiga palju kuumust saanud. 40 minutit peaks sellele koogile paras aeg olema, aga ei pruugi. Kui kook tundub pealt tahenenud, kuid keskelt võdisev (aga mitte päris vedel), siis aitab ahjust. Tärklise lisamine aitab ka koogil paremini koos püsida, aga see võib maitses tunda jääda. Olen teinud kooki ka ilma selleta ning pole midagi juhtunud. Kui ka mõni pragu kattele tekkima peaks, siis kate päästab päeva, pealegi leiab tänapäeval muretsemiseks ka olulisemaid põhjuseid kui koogipragu.
- Kui kasutad kattena hoopis marju, siis arvesta, et need eraldavad üldjuhul rohkem vedelikku kui õunad ja ole vee lisamisega kitsim – saad seda alati hiljem lisada, kui kaste liiga paks peaks jääma.
Ja tasub meeles pidada, et vähemasti koleda ilma puhul on koogiteraapia kohe kindlasti abiks (ning ilusa ilmaga ei tee samuti paha). Vaatan praegu lihtsalt aknast välja ja ei oska seisukohta võtta, et kummaga siis tegu on. 😀
Retsept valmis koostöös Dansukkeriga ja on ilmunud ka D-kokaraamatus.
KOOSTISOSAD
- 200 g piparkooke*
- 70 g võid
- 600 g toasooja toorjuustu
- 3 toasooja muna
- 1 tl vanillisuhkrut
- 150 g fariinsuhkrut + 1 sl
- 1 dl toasooja hapukoort + 1 sl
- (1 sl maisitärklist)
- Kate:
- 300 g kooritud ja tükeldatud hapukaid õunu
- 0,5 dl marmelaadisuhkrut (Dansukker)
- 1,5 -2 dl vett
- 1 kaneelikoor
- näpuotsaga kardemoni
- kaneelisuhkrut või jahvatatud kaneeli
JUHISED
Purusta küpsised ja sega sulatatud võiga. Suru segu küpsetuspaberiga vooderdatud, u 22x22cm suurusesse koogivormi ja küpseta 175-kraadises ahjus u 10 minutit. Lase vormil jahtuda ja samal ajal valmista täidis. Selleks sega toasoe toorjuust ja hapukoor suhkru ja vanillisuhkruga. Võid kasutada selleks köögikombaini aeglasemat režiimi, aga ära vahusta. Lisa ükshaaval munad ja sega sekka tärklis kui seda kasutad. Vala saadud segu jahtunud koogipõhjale. Sega ühtlaseks 1 sl hapukoort ja fariinsuhkrut, tõsta koogile ja tõmba lusikavarre abil koogile siiruviiruline muster. Küpseta 160-kraadises ahjus u 40-50 minutit, kuni kate on tahenenud, aga keskelt veel veidi võdiseb. Lase täielikult toatemperatuuril jahtuda ja tõsta külmkappi vähemalt kolmeks tunniks või järgmise päevani. Õunakatte valmistamiseks keeda õunad koos vee, kaneeli ja kardemoniga u 10 minuti jooksul peaaegu pehmeks. Lisa suhkur ja lase veel paar minutit podiseda. Jahuta ja serveeri koos koogiga. Kui õunakate kipub liialt tarretuma, lisa sellele veidi kuuma vett.
*) – Piparkoogipõhi lisab koogile sügistalvist vürtsikat lisa, kui soovid mahedama maitsega kooki, kasuta Digestive või kaeraküpsiseid (näiteks soolakaramelliga kaeraküpsised annavad täitsa vahva tulemuse)