Punaste apelsinide hooaeg on juba kahtlaselt pikale veninud ja on üpris vähetõenäoline, et neid ka veel nädala või paari pärast lettidel pikutamas leiab. Selle negatiivse tõdemusega juhatan sisse aga minu meelest üpris kepsaka marmelaadi, millega annab veriapelsiniseid noote erinevates kompositsioonides kasvõi järgmise aastani välja venitada.
Selle veidi pehmemat tüüpi marmelaadi valmistamine on küllaltki lihtne. Selleks keeda alustuseks apelsinid vees nii poole tunni jooksul pehmeks. Jahuta (selles samas vees), tõmba koortest kenad peened ribad, pigista apelsinidest mahl ja keeda koos suhkru ja osaga keeduveest kiirelt kokku. Meetodi leidsin „The last Bite „ raamatust, kus Anna Higham on omakorda inspireerunud Lillie O’Brieni retseptist. Ja eks tegu ongi väga toreda valmistusviisiga, sest harilikult soovitatakse tsitrusemarmelaade keeta minu meelest kas liiga vähe, nii et maitsed piisavalt mõjule ei pääse või siis liiga kaua, mis on ….aeganõudev ja ei pruugi puuvilja enda maitsele ega värvile enam au jätta. Siin tundub aga kõik mõistlik.
Tegin küll aga mõned mugandused suhkrutüübi ja koguste osas – kasutasin demerarat, mis annab marmelaadile toreda, veidi karamellise täienduse ja et lisatud suhkrukogus on väiksem ( vähem magusad magustoidud on minu meelest lihtsalt paremad), siis marmelaadisuhkru lisamine on kallerduse saavutamiseks kindlapeale minek. Muidugi peab jälgima ka potisisu keemisel ja enne purki pistmist võib veel ekstra kindel olemise mõttes veel väikese tardumistesti teha. Selleks pista väike plekk-kauss (sobib ilmselt ka klaasist või keraamilisest materjalist, ma lihtsalt kasutan köögis neid) umbes pooleks tunniks külmikusse ja tilguta külmale kausile tilgake marmelaadi – kui see kohe kenasti kallerdub, siis on kõik õige ja alusta purki pistmist. Kui ei, siis keeda veel ja proovi nii 5 minuti pärast uuesti.
Olgu öeldud ka, et seda marmelaadi ongi mõistlik vast väiksemate (nt.kuni x 2) laaridega keeta, sest võib-olla oli mul teisel korral tegu ka liiga kitsa ja kõrge potiga või vähem punaste apelsinidega, aga kahe kilo apelsinide keetmine võttis aega rohkem ja ka marmelaad jäi ka vähem punane. Maitse oli aga hea ja välimus kena endiselt. Lihtsalt väike tähelepanek või nii, mis võib abiks olla.
Ja eks vaesed rüütlid on muidugi ka vaid üks võimalus selle pehmema olemusega marmelaadi kasutamiseks – mulle meeldib see kombo veel eriti koos Kreeka jogurtiga (sama lugu läheb harilikult käiku ka pannkookide peal). Mõni päev vana sai sobib ideaalselt ja kui juuretisesaia käepärast pole, siis sobib tavaline samuti väga hästi.
KOOSTISOSAD
- Marmelaad (u 350ml):
- 0,5 kg veriapelsine (u 5tk)
- 1 sidrun
- 2 dl Dansukkeri demerara suhkrut
- 1 dl Dansukkeri marmelaadisuhkrut
- Vaesed rüütlid (neljale):
- 4 viilu hapusaia
- 1 muna
- 1 sl suhkrut
- 1 tl Dansukkeri vanillisuhkrut
- 1 dl piima
- Praadimiseks võid ja serveerimiseks Kreeka jogurtit
JUHISED
Marmelaadi valmistamiseks pese apelsinid korralikult sooja veega puhtaks (eemalda ka rohelised varrenupsud), pane suuremasse potti, kata veega ja lase keema tõusta. Alanda kuumus madalaks, kata pott kaanega ja lase vaikselt 30 minutit podiseda. Võta tulelt ja lase apelsinidel koos veega jahtuda. (Selle toimingu võid jätta ka marmelaadikeetmisele eelnevale päevale). Võta jahtunud apelsinid veest välja ja jäta varuks ka 5 dl keeduvett. Lõika tsitrusekoorija abil värvilisest kooreosast pikad ja peenikesed ribad (või kasuta teravat nuga ja lõika saadud ribad lihtsalt peenemaks) ja tõsta potti, milles marmelaadi keetma hakkad. Poolita apelsinid, eralda viljaliha ja suru tihedal sõelal sellest niipalju vedelikku välja kui saad. Lisa vedel potti koos kõrvale pandud apelsinike keeduvee ja sidrunist pigistatud mahlaga. Lisa demerara suhkur ja lase pott tugeva kuumusega keema. Keeda 10-20 minutit, või kuni vedelik on nähtavalt väheneud ja mullid aeglasemaks ja raskemaks on muutunud. Sega sekka marmelaadisuhkur ja keeda veel 5-10 minutit, kuni vedelik on siirupine ja veelgi täidlasem. Sega vahepeal ettevaatlikult. Lase marmelaadil veidi jahtuda ja vala steriliseeritud purkidesse ja säilita jahedas.
Vaeste rüütlite valmistamiseks klopi kausis kokku muna ja suhkrud ning lisa edasi kloppides piim. Uputa saiad ükshaaval piimasegu sisse ja prae keskmise kuumusega pannil või abil kuldpruuniks. Serveeri koos paksu Kreeka jogurti ja veriapelsinimarmelaadiga.
Retsept valmis koostöös Dansukkeri ja d-kokaraamatuga.