Viimaste päevade troopika ei ole just kööki pikemalt toimetama kiskunud, suviste ampsude ja joogipoolise osas hakkas aga mõte jooksma küll. Minu viimase aja uus lemmik, tapenade, sobib vahemerelise suupiste kategooriasse ilmselt kenasti.Tegu on Lõuna-Prantsusmaalt Provance’ist pärit oliividipiga, mis on oma nime saanud vähim esindatud koostisosa, kapparite (pr.k tapenas), järgi. Kõige enam kasutust leiab see saiale määrituna ja dipina köögiviljalõikude juures, kuid sarnaselt pestoga saab antud tegelast kasutada veel mitmete roogade koostisosa ja maitsestajana.
Millest siis koosneb tapenade? Originaalis sisaldab see musti oliive, kappareid, anšoovist ja oliivõli, kuid nagu pestolgi on ka siin lugematuid tõlgendusi ja variatsioone. Põhikoostisainena kasutatakse veel rohelisi oliive, päikesekuivatatud tomateid, baklažaani, artišokki jpm. Juurde võib lisada sidrunimahla, konjakit, veiniäädikat, sibulat, küüslauku ja anšoovised võib soovi korral üldse ära jätta. See nimekiri pole aga kindlasti lõplik – saan aru, et ainukesed asjad, mida asendada ei ole võimalik on kapparid, sest muidu ei oleks see enam tapenade.
See siin on suhteliselt väike kogus, mis sobib hästi katsetamiseks.
Vaja läheb:
150 g musti oliive (soovitavalt õlis ja koos kividega)
2 anšoovist
1 küüslauguküüs
1 spl kappareid
tüümiani, peterselli
mõned supilusikatäied head oliiviõli
Kasutades soolvees säilitatud oliive, loputa need eelnevalt puhta veega. Kui soovid vähendada spetsiifilist maitset veelgi, võid lisaks neid veel umbes pool tundi külmas vees leotada.
Kurna ja pane oliivid kivide eemaldamiseks kahe majapidamispaberilehe vahele. Tümita neid hellalt panni, lihahaamri vms ja peale seda nopi kivid välja.
Haki koostisosad ja pane blenderisse. Kasuta peenestamiseks pulse režiimi ja lisa tunde järgi oliiviõli. Segu peaks jääma kergelt tükiline. Ise läksin seekord oma blenderiga tülli ja olin sunnitud kasutama saumikserit. Jäi nii ka päris hea, kuigi pasteedisem kui peaks.
Serveeri näiteks suupistelaual saia ja köögiviljalõikude lisandina.
Tapenade säilib külmkapis nii nädalajagu ja selle aja sees saab temaga ette võtta veel nii mõndagi põnevat.
Näiteks võib tapenadet kasutada:
- grill- või ahjuliha marinaadina, lisades juurde soovi korral veel pisut oliiviõli ja maitseaineid. Lammas sobib kusjuures selle oliivi-anšoovisevungiga uskumatult kenasti.
- kanale naha alla enne ahjupanekut
- lehttaina vms pirukapõhjale määrituna – koos suvikõrvitsa, tomatite,küüslaugu ja mozzarella või kitsejuustuga saab kena vahemerelise ampsu
- pastasse – lihtsalt niisama või lisandina (näit. spaghetti marinara)
- risotosse
- ahju- või grillkalale nii enne kui pärast küpsetamist
- ahjukartulitele
- salatitesse kastmena
- omleti sisse
- hautistesse maitseainena
- võid lisada tapenadesegusse veel pisut tuunikalakonservi, siis saad märksa tugevama saiakatte, mida kasutada kasvõi iseseisva roana koos värske salatiga.
Kui tead veel häid mooduseid tapenade kasutamiseks, siis anna aga teada.
Kanavardad tapenademarinaadis ja kuskuss köögiviljadega |
Lehtsalat tomatite, kitsejuustu, küüslaugukrutoonide ja tapenadekastmega |
2 kommentaari
amiks oliivid peavad kividega olema? kas mingi õige maitse säilib niimoodi marinaadis või midagi?
seda kanavarrast tahaks küll, palun.
Kividega oliividest peetakse jah rohkem lugu kuna maitse on naturaalsem ja samuti säilitavad nad oma kuju, mitte ei muutu pehmeks nagu mõned kivideta variandid.Õlimarinaad on ka parem seepärast, et üldjuhul ei ole seal soolaga väga üle pingutatud.Samas on olemas ka täiesti mõistlikke kivideta oliive klaaspurgis, mis tapenadega katsetamiseks kenasti sobivad. Kanavarrast jagan peale eksamit väga hea meelega. 🙂