Tänane 13. Detsember on Luutsinapäev või siis St. Lucia päev, mida rootslased ja norrakad tähistavad üleni valges riietuses safranisaia süües ja küünaldega pärga kandes. Päris ohtlik kombinatsioon tegevustest, kui hästi järele mõelda, aga kindlasti silmale ilus vaadata ja skandinaavialik suure algustähega. Selle kena traditsiooni eesmärk on kõige pimedamal ajal valgust ja rõõmu tuua ning pühak Lucia nimi kirjade järgi just seda tähendama peakski. Samuti tähistatakse ametlikku jõuluaja algust. Muide, kuigi traditsioonilisi Lucia-päeva safranisaiu nimetatakse tihti küll lussekatter, valmistatakse neid erinevate kujudega, millel kõigil oma kindel nimi. Lussekatt (ehk Lucia kass) ei ole üldse see S-kujuline sai, mida vast kõige rohkem nimetatud päevaga seostatakse, vaid hoopis julgalt (ehk jõulusiga), vähemasti Magnus Nilssoni Nordic Cookbooki järgi.
Seevastu eestlaste Luutsinapäev (jah, samuti täna), mis peaks justkui olema samuti välja kasvanud rannarootsi aladelt, on rahvakalendri kirjelduse järgi kõike muud kui kena. Lucia on siin muutunud hoopis luutsiks, keda hangude ja raudesemetega peletatakse ja kotti aetakse ning valgete rüüde asemel oli jälle põhjust kahtlastes rõivastes marti-kadrit joosta, aga sedapuhku mitte ande paludes vaid vitsakimbuga külaelanikke koristama sundides. Selle huvitava päeva kohta saab rohkem lugeda ja kulmukergitusharjutusi teha siin.
Ise valin vast ikka selle rõõmu ja valguse koos kollaste safranisaiadega, mis minu isikliku ideaali järgi siiski ka korralikus koguses kaneeli ja võid võiksid sisaldada. Kodu koristan küll ära, aga täiesti vabatahtlikult ja küünlad panen ka põlema, aga mõnda turvalisse kohta ja soovitavalt mööbliesemele toetatult. Valge riietuse osas pole veel otsust teinud, aga võib-olla on see hea mõte siis, kui saiad on söödud ja köök lõpuks ometi korras. Glögi on ka vist vajalik.
KOOSTISOSAD
- 25 g presspärmi
- 2,5 dl piima
- 0,75 dl suhkrut
- 0,5 tl soola
- 100 g toasooja võid
- 1 g safranit + 1 sl viina või džinni (või akvaviiti)
- 1 muna
- 500 g jahu
- 1 tl riivitud apelsinikoort
- 1 tl kardemoni
- 1 tl vanillisuhkrut (Dansukker)
- Täidis:
- 100 g rosinaid
- 50 g datleid
- 50 g fariinisuhkrut (Dansukker)
- 100 g toasooja võid
- 2 tl kaneeli
JUHISED
Vala safranile viin või džinn ja lase vähemalt pool tundi värvil ja maitsetel eralduda. Võid aga safrani likku panna juba mõned tunnid varem. Hõõru pärm suhkruga vedelaks, lisa käesoojaks kuumutatud piim, kurnatud safranivedelik, kardemon, vanillisuhkur, apelsinikoor ja klopi sekka ka muna. Sõelu hulka jahu ja sõtku ühtlaseks kas käsitsi või köögikombaini tainakonksuotsikut keskmisel kiirusel nii 7 minuti jagu kasutades. Lõpusirgel lisa pehme või ja töötle veel kuni tainas on ühtlane. Kata nõu köögikile või rätikuga ja lase 1 tund kerkida. Samal ajal valmista täidis. Selleks vala rosinatele-datlitele kuum vesi nii et need oleksid kaetud ja jäta need umbes 10 minutiks pehmenema. Kurna ja haki peeneks. Vahusta pehme või koos suhkruga, sega sekka kaneel ja rosinad-datlid. Jaga tainas kaheks ja veereta vorstiks. Jaga üks tainavorst kaheksaks võrdseks osaks ning rulli need jahusel pinnal u 10×20 cm ristkülikueks. Kata iga ristkülik rosina-kaneeliseguga ja hõõru ühtlaselt laiali. Keera rulli, lõika keskelt peaaegu kuni lõpuni läbi, aga nii et mõlemad otsad ja rulli põhi puutumata jääksid. Keera rull s-tähe kujuliseks ja määri lahti klopitud munaga. Suska mõlemasse otsa soovi korral ka üks suur rosin. Tee nii ka teise rulliga. Kokku peaksid saama 16 saiakest. Tõsta saiad küpsetuspaberiga kaetud kahele ahjuplaadile ja lase poole tunni jagu kerkida. Küpseta 180-kraadises ahjus u 15-20 minutit, kuni kenad ja kuldpruunid. Kõige paremini maitsevad samal päeval ja koos glögiga.
- Kui iga saia eraldi valmistamine tundub tüütu töö, valmista saiu samamoodi nagu muidu teeksid kaneelirullidega. Rulli näiteks mõlemad tainatükid u 30×40 cm suurusteks õhukesteks ristkülikuteks, määri rosina-kaneeliseguga, keera rulli ja lõika kas seibideks ja tõsta ahjuplaadile või poolita pikkupidi, lõika 16 piklikuks jupiks, keeruta need spiraalideks ja säti muffinivormidesse. Märi munaga, lase kerkida ja küpseta nagu ülaltoodud retseptis kirjas.
Retsept valmis koostöös Dansukkeri ja D-Kokaraamatuga