Hoirassaa ja ämber ploome! Ikka päris kole ilm oli ja natuke kurb on mõelda väikesele sadamas paberkonni voltivale hollandlasele, kes Eestisse just nüüd puhkust veetma otsustas tulla. Aga kui tormi poleks olnud, ei oleks need naabri ploomid niipea meie aeda kukkunud – enne oleksid ilmselt suurest kangekaelsusest puu otsa ära mädanenud! Ploomikuhja alla neelata pole ka teab mis raske, aga kes sügisel kooki ei söö, sellel hakkab talvel külm ja õudsa ilma teeb üks kena kook ka kaunimaks.
Vaja läheb:
Mittelahtikäivat koogivormi. Mina kasutasin suurt 26 cm läbimõõduga, paksema koogi saad 22 cm-ga, aga jälgi siis kindlasti hoolega küpsemist, et tainas ikka ühtlaselt valmiks, st. puutikk ja selge silm on abiks.
Kate:
u 500g ploome või niipalju, et poolikud ploomid kataksid vormipõhja
u 300g mustikaid
80g võid
2dl suhkrut
Tainas:
150g toatemperatuuril võid
2dl suhkrut
1 tl vanillsuhkrut
2 muna, ka toatemperatuuril
3 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
tiba soola
0,5 dl hapukoort
Kuumuta ahi 180 c-ni.
Tee katte jaok mõeldud võikogus väikesteks tükkideks ja pudista vormipõhja, puista peale suhkur. Pane ahju ja lase võil ära sulada. Sega lusikaga, nii et tekiks ühtlane mass ja suhkrukristalle näha ei oleks.
Pese ploomid, poolita need ja eemalda kivid. Lao ploomid vormi põhja lõikepind allpool.
Sega kokku tainas. Selleks mikserda või ja suhkur-vannilisuhkur, lisa ükshaaval munad, samal ajal ikka kogu aeg vahustades.
Sega kokku jahu, sool, küpsetuspulber ja lisa see segades või-munasegule.
Lõpuks keeruta sisse ka hapukoor.
Nüüd vala ploomidele mustikad, eriti jälgi ajastust, kui kasutad külmutatud marju, sest seistes ja sulades võivad nad pärast su koogi rohekaks muuta. Ei pruugi, aga võivad. Värsked marjad võid aga julgelt juba tainateo ajaks ploomidele valada.
Mustikatele tõsta peale tainas ja lükka see lusikaseljaga ühtlaselt laiali.
Küpseta ahju alumisel kolmandikul ca 40 minutit, või niikaua, kuni kook on kuni keskkohani tahenenud ja puutikuga torgates viimane puhtaks jääb.
Valmis koogil lase umbes veerand tundi vormis seista, seejärel käi vormi ääred mitte väga terava noaga üle, et kook kindlalt ikka vormist välja saaks. Siis aseta vormile serveerimisalus ja keera hopsti kook alusele.
Tee kindlaks, et kook on ikka korralikult vormist välja kukkunud, seejärel aseta vorm jälle koogile ja lase jahtuda.
Kõige parem on kook siis, kui ta saab niimoodi jahtuda ja peale selle veel täpselt samamoodi vormi all külmapis oma 10 tundi seista – siis on puuviljade mahl koogi korralikult läbi immutanud ja saad kena värviga mahlase koogitüki. Kui aga niikaua ei kannata, siis lase vähemalt paar tundigi seista.
Ruoka & Viini 5/2011 ainetel ja oma aruga ka.
4 kommentaari
ma pean seda saama. täna.
Nuh, loodan, et läks õnneks!? 🙂
läks, otsas ka, peaaegu terve kook, mis on meie kodus pigem erand kui reegel. ma mustikaid ei pannud, ploomid hakkasid käest ära minema, aga väga hea sai nendetagi.
Oi,rõõm kuulda! Ma kardan lihtsalt sellist juhtumist, et endal tuleb küll kook hea, aga kirjapanemisel viskab kogemata mõne vimka sisse ja pärast teised söövad saepuru. 🙂