Stritsel on nagu kringli argisema olekuga sugulane, sest no kellel tuleb tuju näiteks mõnel suvalisel nädalapäeval lihtsalt üks kringel küpsetada. Aga stritslit – miks ka mitte! Tundub lihtsam, väiksem ja mis seal salata, ka puusajoonele ohutum. Tegelikult muidugi suurt vahet pole, sest mõistlik on ikka ühe hooga kaks stritslit küpsetada (kui juba küpsetamiseks läks) ja eks mõlemad siis ju ka ära süüakse. Üks kohe, teist jagub ehk veidi järgmise hommikukohvi kõrvale. Või vähemasti nii töötab minu enda rikutud mõtlemine.
Kodusele, veel soojale stritslile on aga päriselt ka raske vastu panna. Ning muidugi sobib see ka veidi pidulikumasse päeva või külalistele pakkumiseks. Siinses retseptis on täidist päris palju, sest testversioonidele tuli lähikondsetelt jätkuvalt kommentaare, et “muidu hea, aga täidist võiks rohkem olla”. Edasi oli olukordi, kus täidist oleks võinud ainult mõnes kohas rohkem olla (progress!) ja eks neid stritsleid nii igal nädalal jälle ahju rändas. Olgu öeldud, et ka justkui mittepiisava täidisekogusega eksemplarid söödi väga ruttu ära. Kinnitatud andmetel peaks selles stritslis nüüd aga kõike piisavalt olema ja olen hetkel ise ka nõus.
Mõned täpsustused ka. Kui kasutad tugeva koorega õunu, siis on parem need enne koorida, aga õhema koore ja väikeste õunatükkide puhul siis lisab see minu meelest nii maitset kui iseloomu. Ka värvi. Sest kui õunad on juhuslikult punased, ole valmis roosaks täidiseks – kui see ei sobi, siis otsi koorimisnuga kohe heaga välja. Kindlam on õunad ka enne stritslisse panekut kergelt pehmeks kuumutada, sest sordid on erinevad ja nii saad kindel olla, et õunatäidis hiljem stritsli sees kindlasti läbi on küpsenud ja hamba all kehvemas mõttes ei üllata. Lase täidisel kindlasti enne tainale määrimist täielikult jahtuda.
Ega midagi muud ei oskagi lisada. Pärmitaina valmistamises midagi keerulist ei ole ma täheldanud, kuid peab arvestama, et tainas ei pruugi alati samamoodi käituda. Kui tuba on jahe, kerkib tainas kauem ja vahel on tarvis veidi rohkem või vähem jahu, et just see õige olemusega pontsakas ja läikiv tainapall tekiks. Mida rohkem aga küpsetada, seda paremad stritslid valmivad, eriti kui neid oma enda maitse-eelistuste järgi edasi kujundad.
P.S. siinne tainas on valmistatud ilma munata ja seda on tõenäoliselt üpris lihtne ka täistaimseks mugandada, kui asendad piima mõne taimse joogiga ja või taimse aseainega.
Retsept on valminud koostöös Dansukkeriga ja on ilmunud ka d-kokaraamatus.
KOOSTISOSAD
- Tainas:
- 25 g presspärmi
- 1,5 dl piima
- 50 g suhkrut
- 1 tl soola
- 0,5 tl jahvatatud kardemoni
- 280 g/5 dl jahu (kõrgema gluteenisisaldusega, nt T550)
- 50 g toasooja võid
- Täidis:
- 500 g õunu (u 380 g puhastatult)
- 1 sidruni mahl ja riivitud koor
- 2 sl suhkrut
- 1 tl Dansukkeri vanillisuhkrut
- 80 g toasooja võid
- 200 g martsipani
- Peale:
- 1 muna
- 2 sl piima
- 4 sl mandlilaaste
- 2+2 sl Dansukkeri tuhksuhkrut
- 40 g võid
JUHISED
Taina valmistamiseks hõõru pärm 1 sl suhkruga vedelaks, lisa käesoe piim, kardemon, sool ja ülejäänud suhkur ning sõelu hulka jahu. Töötle lauamikseri abil 5 minutit, lisa tükkidena pehme või ja töötle veel 3-4 minutit, kuni tainas on ühtlane ja läikiv. Patsuta tainas palliks, jäta segamisnõusse, puista pinnale veidi jahu ja kata köögikilega. Lase 30 -45 minutit soojas ruumis kerkida, kuni taina kogus on kahekordistunud.
Puhasta õunad ( koori kui tegu on väga tugeva koorega) ja tükelda kuni 1 cm suurusteks tükkideks. Riivi sidrunilt koor ja sega võiga. Sidrunimahl lisa aga õuntele koos vanillisuhkru ja suhkruga. Kuumuta õunu segades u 5 minuti jooksul, kuni need on pehmenenud ja lase segul täielikult jahtuda.
Jaga kerkinud tainas kaheks. Rulli mõlemad u 0,5 cm paksuselt ja ristkülikukujuliselt lahti (vt.fotosid). Kata mõlemad pehme või ja sidrunikoore seguga, seejärel ühtlaselt õunaseguga ja kata riivitud või väikesteks tükkideks murtud martsipaniga.
Tõsta tainas enda poolt alustades piki pikemat külge poole peale ja sellele voldi peale ülejäänud täidisega osa just nagu voldiksid ümbrikusse minevat kirja. Lõika saadud ristkülik pikkupidi pooleks, keera lõikepinnad üles ja põimi keskelt alustades palmikuks, nii et täidisega osa suunaga võimalikult üles jääks- nii valgub seda küpsemisel minimaalselt välja). Kinnita otsad ja suru palmikut kergelt lapikumaks. Tee samuti teise osaga tainast. Tõsta mõlemad stritslid ettevaatlikult küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja lase rätiku all 30 minutit kerkida. Määri seejärel pealt muna-piima seguga, puista üle mandlilaastudega ja sõelu peale 2 sl tuhksuhkrut. Küpseta 190 – kraadise ahju alumises osas 25-35 minutit, kuni kenad ja jumekad. Ahjust tulnud stritslid pintselda üle sulavõiga ja sõelu peale veel tuhksuhkrut.