Veel kestev suveilm annab võimaluse oma aega ikka väga erineval moel kasutada. Näiteks mina käisin eile metsas riisikaid korjamas, samal ajal aga mõni perega rannas ja ujumaski. Tundub, et grilli- ja suitsuahjuhooaeg kestab samuti veel niikaua kui võimalust antakse ja tuleb tunnistada, et vananaiste suvi on päris vahva. Ja otse loomulikult ei ole sellel mingit pistmist minu enda vanusega.
Ploomikook sündis suuresti tänu sellele, et naabri kollane ploom on sel aastal puhta hullunud ja need paar oksa, mis üle meie aia ulatuvad, on praeguse seisuga kokku üle kümne kilo saaki andnud. Ja see ploomisadu ei ole veel kaugeltki lõppenud. Värsked viigimarjad on aga minu vaieldamatud lemmikud ja et praegu poes neid juba päris uhkelt saada ning hinna-kvaliteedisuhe vist ka hetkel kõige parem, siis koogikeste sees said ära proovitud needki. Mulle meeldis viigimarjadega versioon rohkem, kuid kohtasin köögis ka inimesi, kes pidasid ploomikooki etemaks, nii et ise otsustage, kumb sõelale jääb ja kas teete ühe suure koogi või mitu väiksemat – saab varieerida mõlemat pidi. Retsepti saab kasutada aga kindlasti veel paljude puuviljadega ja sama tüüpi, aga mandlisema ning glasuuritud õunakoogi retsepti leiate näiteks ajakirja Anne & Stiil septembrinumbrist, kus ma alates sellest kuust muide natuke ka toidulehekülgedega toimetan.
Kogustest jätkub ühe 25cm läbimõõduga koogi või 8 umbes 10 cm läbimõõduga tartaleti-tüüpi koogikese tarvis.
PLOOMI-KOOKOSE KOOK
Põhi.
250g jahu
125g külma võid
2spl suhkrut
1tl vaniljesuhkrut
näpuotsaga soola
2spl külma vett
Täidis:
2 muna
50g kookoshelbeid
50g pehmet võid
1-1,5dl suhkrut
Kate:
u 12-15 keskmise suurusega ploomi
paar spl suhkrut
Sega köögikombaini või käsi kasutades kokku taina koostisained. Vormi palliks ja aseta tunnikeseks külmkappi. Rulli u 05 cm paksuseks ja kata tainaga vormi põhi ja küljed. Toksi kahvliga põhi auguliseks ja aseta külmkappi tahenema niikaua, kuni ahi soojeneb 200 kraadini. Pimeküpseta koogipõhja 10 minutit – selleks aseta tainale foolium ja vala raskuseks peale spetsiaalsed marmorist küpsetusoad või tavalised kuivatatud oad, herned, riis vms (hiljem ei saa neid küll enam toiduks kasutada, kuid järgmisel korral küpsetades samal otstarbel küll). Eemalda foolium ja raskus ning küpseta koogipõhja veel niikaua, kuni see hakkab pisut värvi muutma.
Sega täidis ühtlaseks massiks ja vala eelküpsetatud koogipõhjale. Lao peale poolitatud ploomid ja puista üle paari supilusikatäie suhkruga. Küpseta 200 kraadi juures ca 25 minutit.
VIIGIMARJA-KOOKOSE TARTALETID
Toimi tainaga kuni küpsetamiseni samuti nagu eelmise retsepti puhul, suure vormi asemel kasuta aga mitut väikest. Kuna ühtlast pinda, mis küpsemisel ebaühtlaseks muutuks, on vähem, siis võib koogipõhju küpsetada ka ilma raskuseta. 10 minutit 200 kraadi juures peaks olema piisav – tainas peaks hakkama pisut kollakaks tõmbuma.
Täidisele võid lisada pisut vähem suhkrut ning maitsestada supilusikatäie riivitud apelsinikoore ja sortsu samast apelsinist pigistatud mahlaga.Tõsta täidis küpsetatud põhjadele ja aseta igale koogile 3-4 viigimarjaviilu. Natuke suhkrut peale ja ahju 15-20 minutiks küpsema või siis kuniks tainas on kuldne ja täidis võtab tooni.
2 kommentaari
oi-oi, mis siin kõik toimunud vahepeal, hulga huvitavaid jutte, retsepte, uus look ja kõik avastamist väärt!
No annan endast igatahes parima. Ubinapäeval näeme! 😉