Värskete viigimarjade hooaeg kogub viimaseid tuure ja kui varem pole jõudnud, siis nüüd on küll tagumine aeg sellest viimast võtta. Paljud kehitavad muidugi lillaka vilja puhul õlgu ja pomisevad iseloomustuseks “normaalne” või midagi muud ebamäärast, kuid tõeliselt head ja valmis viigimarja proovinud inimesed oskavad sellest harilikult lugu pidada. Tõsi ta on, täisküpset versiooni alati poelettidelt leida ei pruugi, kuid kui valida kenad tumedad, kergelt kaardus tipuga isendid, mis näpu all kenasti vetruvad, kuid ometi oma kuju ja olekut säilitavad, on tõenäosus väga suur. Kui ostetud viigimari siiski paar nõksu liiga tugeva koorega tundub, annab asja pisut parandada, kui teda päevake aknalaual hoida. Tuleb aga tunnistada, et korralikku järelvalmimist viigimarjade puhul loota ei saa.
Mulle viigimarjad meeldivad. Kohe väga. Kotitäis turult ostetud värsket kraami kaob harilikult kiirelt ja kõige täiega ning alles pärast kirun, et oleks nendest hoopis seda või toda toitu valmistada võinud. Kui isu täis söödud, jõuab mõni mari siiski õnneks ka toidu sisse. Näiteks sobivad viigimarjadega minu arvates hästi kokku mandlid, apelsin, mesi või vaarikaid aga ka ricotta, rosmariin ja isegi pardiliha. Kui ideid viigimarjade kasutamiseks ikka napib, siis kõik retsepid, mis on mõeldud aprikooside kasutamiseks, sobivad samahästi viigimarjadele – vähemalt nii ütleb Larousse’i gastronoomiasõnastik. Need kaks retsepti siin on aga ka näiteks päris lihtsa moega ja sobivad ühtmoodi hästi nii argipäevaks kui nädalavahetuseks.
SMUUTI VIIGIMARJADE JA MANDLIPIIMAGA
kahele
Mõnus ja toitev smuuti, mis sobib hästi nii hommikusöögiks kui vahepalaks. Mandlipiima müüakse suuremates kauplustes (vali võimalikult väheste lisaainetga ja magustamata), aga seda on lihtne ka ise valmistada. Pane suur peotäis mandleid ööseks u 0,5 l veega likku ja hommikul lihtsalt blenderda piimjaks vedelikuks ja kurna läbi peene sõela. Järele jäänud mandlipuru võid kuivatada ja kasutada küpsetistes – nt. purukoogis. Et smuuti oleks mõnusalt jahe, võid puuviljatükid eelnevalt sügavkülmutada, aga võid blenderdamisel lisada ka mõned jäätükid.
2dl mandlipiima
4 viigimarja
1 banaan
1 pirn
näpuotsaga kaneelipulbrit
(vajadusel veidi vett ja/või jääkuubikuid)
Viska tükeldatud puuviljad ja muud koostisained blenderisse. Vajadusel lisa pisut vett. Vajuta nuppu ja naudi kohe.
VIIGIMARJA-JOGURTIKOOK
kaheksale
Kook, mille valmistamine konti ei murra ja kus peaosa jääb viigimarjadele ja jogurtile ning jahu praktiliselt puudub. Suhkru asemel kasutasin vahtrasiirupit, mille karamelline maitse viigimarjadega samuti hästi sobib, aga näiteks heledam roosuhkur pole ka keelatud. Natuke šnitti sai võetud sellest retseptist.
4 toasooja muna
1dl vahtrasiirupit
3 kuhjaga sl riisijahu
370g Kreeka jogurtit
vanilliekstrakti või -suhkrut
1tl riivitud apelsinikoort ja sorts apelsinimahla
4-6 viigimarja, poolitatud
Lisaks tuhksuhkrut ja/või sorts vahtrasiirupit koogile niristamiseks.
Eralda munakollased munavalgetest. Klopi munakollased vahtrasiirupiga ja lisa jogurt, maitseained ja jahu. Vahusta munavalged ja sega etteevaatlikult tainasegusse. Määri 25-28 cm läbimõõduga lahtikäiv koogivorm rasvainega ja vala tainas sisse. Peale jaga viigimarjapoolikud. Küpseta 180 kraadises ahjus u 40-50 minutit. Kook kerkib ahjus tublisti, aga vajub hiljem pisut kokku. Lase koogil vormis jahtuda ja serveerimisel puista tuhkruhkrut või tõsta mõni supilusikatäis vahtrasiirupit peale.